Prekursorzy jaworznickiego górnictwa

Przed terenem plant, a tym samym przedpolem Galeny stanął posąg "Biedaszybu" przedstawiający górników pracujących przy prowizorycznym, wykopanym własnoręcznie, nielegalnym szybie wydobywczym. Bez dwóch zdań była to nieludzko ciężka praca, wykonywana nierzadko z narażeniem własnego życia.

"Biedaszyb" jest elementem spójnego potraktowania jaworznickich plant, na których można znaleźć również makietę kopalni Jacek-Rudolf, organ kombajnu ścianowego, wieżę szybową, plac zabaw dla najmłodszych, a także miejsce do gry w szachy.

Posąg stanowi próbę przypomnienia trudnego okresu jaworznickiej historii. Kiedy dotknął miasto Wielki Kryzys lat 30-tych ubiegłego wieku, okoliczne kopalnie dotkliwie ograniczyły wydobycie, a zarazem zatrudnienie. Części z nich groziło bankructwo. W bardzo krótkim czasie setki ludzi straciło swe źródło utrzymania. Właśnie w latach Wielkiego Kryzysu w Jaworznie zaczęły powstawać biedaszyby. Proceder był nielegalny i niezwykle niebezpieczny – mężczyźni w kwiecie wieku, z rodzinami na utrzymaniu, ginęli zasypywani przez osuwające się skały.

Posąg został odlany w odlewni Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych, podstawą jego powstania była archiwalna fotografia znajdująca się w zbiorach Muzeum Miasta Jaworzna.