Zespół willowo-parkowy

• adres: ul. Grunwaldzka 37
  • koordynaty: +50° 12' 2.09", +19° 16' 25.05"

Pierwszymi budynkami, które powstały w tej lokalizacji były: jednokondygnacyjny gmach Urzędu Górniczego i dwa budynki administracyjno – mieszkalne. Rezydencję dyrektora kopalni zaprojektował inspektor Handorf. Wybudowano ja na początku XX wieku.

W latach 1922 – 1923 w Urzędzie Górniczym nadbudowano drugie piętro. Budynek został również wzbogacony o wieżyczki, balkony i kolumnady. Zmianie uległ także park wokół budowli. Przy willi dyrektora wybudowano bramę główną i dziedziniec z fontanną. Parki i wille zostały ogrodzone.

W latach 1940 – 1944 budynek willii był siedzibą dyrekcji Jaworznoer Steinkohlengruben A.G. Po wojnie mieściły się tu kolejne władze zarządzające górnictwem w Jaworznie. Obecnie jest to siedziba Zarządu TAURON Wydobycie S.A. Budynek można podziwiać tylko z zewnątrz.