Co ? Gdzie ? Kiedy ?

Kalendarz

Polecamy

Narodowe Czytanie - Quo vadis

Wielkimi krokami zbliża sie już V edycja Narodowego Czytania. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, zaprasza wszystkich mieszkańców Jaworzna do wspólnego czytania monumentalnej powieści „Quo vadis” polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza, która od ponad 100 lat zachwyca czytelników na całym świecie. 

Wszystki zainteresowanych zapraszamy do udziału w Grze Terenowej "O laur Ligi", która rozgrywa się na terenie Galerii Galena w dniach 25.08-01.09.2016 w godzinach otwarcia Galeny. Gra polega na rozwiązaniu 10 zadań związanych z Quo vadis i Henrykiem Sienkiewiczem oraz jego twórczością. Szczegóły, regulamin i kartę odpowiedzi mozna pobrać TUTAJ

Kiedy: 03.09.2016 (sobota) godz. 10:00
Gdzie: Jaworzno - Rynek Główny

Wartka akcja z sensacyjnymi wątkami, barwne plastyczne opisy i wzruszający wątek miłosny, sprawiają, że Quo vadis szybko przypada czytelnikom do gustu, zachwyca, przeraża, skłania do refleksji – słowem nie sposób się przy niej nudzić.

Ogólnonarodowa lektura Quo vadis – dzieła niegdyś uznanego przez Juliana Krzyżanowskiego za „najsławniejszą powieść polską”, to wyjątkowa sposobność, by przypomnieć sobie jeszcze raz dzieje miłości Marka Winicjusza do Ligii, poznać początki, rodzącego się za czasów cesarza Nerona, chrześcijaństwa oraz odświeżyć sylwetki bohaterów, stanowiących określone wzory postaw i zachowań - Ursusa, Petroniusza i Chilona.

Wyjątkowy program, przygotowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną, wpisuje się w ideę akcji i cele Narodowego Czytania, które służą popularyzacji fundamentalnych dzieł w polskiej literaturze i kulturze słowa, w jego najdoskonalszych przejawach, a także wzmacnianiu poczucia wspólnej narodowej tożsamości.

Warto w tym dniu pamiętać o zabraniu ze sobą dzieł literata, z prywatnych domowych biblioteczek, gdyż będzie możliwość ozdobienia ich pamiątkową pieczęcią, przygotowaną specjalnie na tę okoliczność.

Program Narodowego Czytania – edycja V 3 września 2016 r.

 • Inauguracja – godz. 10.00 Rynek Główny 17. Podcienie Biblioteki Czytanie ulubionych fragmentów „Quo vadis” przez Prezydenta Miasta Jaworzna, samorządowców, przedstawicieli kultury, oświaty, duchowieństwa, czytelników,
 • Wspólne, chóralne czytanie przez jaworznian lirycznych, wzruszających scen z powieści „Quo vadis”,
 • Selfie z bohaterami powieści: Markiem Winicjuszem, Ligią i rzymskim żołnierzem,
 • Finał Gry terenowej o Laur Ligii „Śladami Quo vadis” - losowanie nagród,
 • Spotkanie z Henrykiem Sienkiewiczem, który na okoliczność Narodowego Czytania „zatrzyma się w podróży w Jaworznie”, jak to czynił przed kilkudziesięciu laty.

W programie:

 • Selfie z pisarzem dla czytelników i nie tylko,
 • „Kto to powiedział?” – quiz ze znajomości utworów literackich Henryka Sienkiewicza,
 • „Życie i twórczość pisarza” - konkurs biograficzny z nagrodami,
 • „Marie mojego życia” - prezentacja multimedialna,
 • „W kręgu Quo vadis” – wystawa fotografii i książek H. Sienkiewicza,
 • „Czy wiesz, że…” – ciekawostki z życia i twórczości H. Sienkiewicza na karteczkach z ExLibrisem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie i okolicznościową pieczęcią Narodowego Czytania.

Atrakcje dla dzieci: kolorowanie ilustracji z powieści „Quo vadis”, szklana kula z zagadkami, zabawy sprawnościowe, krzyżówki, rzymski strój orgiami, gry planszowe PRETOR oraz Tabula Lusoria- gra planszowa rzymskich legionistów

INICJATYWY TOWARZYSZĄCE:

 • Gra terenowa w Galerii Galena o Laur Ligii „Śladami Quo vadis” - (od 25 sierpnia do 1 września),
 • Obraz rzymskiego upadku w powieści H. Sienkiewicza – w Dyskusyjnym Klubie Książki (6 września, godz. 10:00),
 • „Neron pogromca chrześcijan”wykład ks. dr. Lucjana Bielasa (6 września, godz. 17:00),
 • „Pasje wielkiego Noblisty. Śladami Henryka Sienkiewicza” – w ramach cyklu Niezwykłe pary w historii (21 września, godz. 16:00),
 • Sienkiewiczowskie impresje filmowe „Quo vadis w Klubie Filmowym” (30 września, godz. 16:00).
Źródło: biblioteka.jaw.pl