Wigilia w jaworznickiej tradycji ludowej

Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na kolejną wyjątkową Wigilię Bożego Narodzenia. Podczas tegorocznej wieczerzy będzie można spróbować tradycyjne potrawy podawane niegdyś na jaworznickich wigilijnych stołach oraz śpiewać dawne kolędy.

Kiedy: 16.12.2016 (piatek) godz. 18:00
Gdzie: Muzeum Miasta Jaworzna, ul. Pocztowa 5

Całość uroczystego spotkania dopełni łamanie się opłatkiem, będącego symbolem zgody i braterstwa. Ten wieczór będzie przypomnieniem naszych regionalnych tradycji i dawnych wierzeń ludowych, utrwalonych przez monografistów naszej ziemi. Jeden z nich, Stanisław Polaczek pisał:

„(...) w okolicy Szczakowej przed wieczerzą odmawiają Anioł Pański, nasamprzód ojciec, potem matka, a wreszcie dzieci i służba. Uważają też na cienie, które padają od siedzących przy stole na ścianę. Czyj cień dłuższy, ten dłużej żyć będzie”.

„(...) w okolicy Byczyny jedzą siemieniatkę, tj. zupę z tłuczonego siemienia i prażuchę. W kącie izby stawiają snopek słomy, a zaraz po wieczerzy obwiązuje nim gospodarz drzewa owocowe. Gdy mężczyzna w tym dniu wejdzie do chaty, przepowiadają, że lęgnąć się będą byczki, gdy kobieta, to jałówki”.

Bilet wstępu - 30 zł

Rezerwacja: (32) 618-19-50

Organizatorzy:

Muzeum Miasta Jaworzna w ramach „Spotkań z Kulturą Ludową”
Koło Gospodyń Wiejskich „Dąbrowianki”
Dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna: Przemysław Dudzik

Prowadzenie: Iwona Brandys