Jeunesses Musicales 2017

Już pod koniec lutego zapraszamy na wyjątkową ucztę muzyczną! Obchodzone będą bowiem XXXV Dni Muzyki „Jeunesses Musicales". Impreza, która od wielu już lat przynosi miastu prestiż.

Kiedy: 23-26.02.2017 (czwartek-niedziela)
Gdzie: CK Teatr Sztuk, ul. Mickiewicza 2

Na przełomie lat na jaworznickiej scenie goszczono wiele gwiazd. Warto przytoczyć kilkanaście nazwisk: Włodzimierz Nahorny, Elżbieta Mrożek, Wojciech Brzeziński, Janusz Strobel, Andrzej Jagodziński, Lora Szafran, Iza Zając, Dorota Miśkiewicz, Robert Majewski, Grzegorz Nagórski, Marek Grechuta, Mietek Szcześniak, Andrzej Zaucha, Renata Przemyk, Jose Torres, Grzegorz Turnau, Katarzyna Groniec, Krzesimir Dębski, Magda Umer, Urszula Dudziak, Justyna Steczkowska, Ewa Bem, Janusz Radek, Bernard Maseli, Piotr Nalepa, Gaba Kulka, Marek Stryszowski. Wymieniać można jeszcze długo!

Program XXXV Jeunesses Musicales:

• 23 lutego (czwartek) godz.18:00

„A co mi tam” - koncert piosenek Aleksandra Brzezińskiego (bilety 35 zł)
Wystąpią: Marta Bizoń, Basia Stępniak-Wilk, Joanna Trafas, Wojciech Brzeziński oraz Marlena Budak, Aleksander Bryl, Kamil Bzyku Bzukała, Kamila Kurzeja, Joanna Płonka, Jagoda Sadziak, Klaudia Sedlaczek, Brigitta Wierzbik.
Muzycy: Aleksander Brzeziński (instrumenty klawiszowe), Arkadiusz Bombel Wiech (gitary), Gertruda Szymańska (perkusja), Michał Braszak (bas), Tomasz Hernik (puzon, akordeon), Michał Szerszeń (klarnet, akordeon, saksofon), Łukasz Urbańczyk (puzon).

• 24 lutego (piątek) godz.18:00

Vehemence Quartet feat. Jorge Vistel - koncert (bilety 25 zł)
Jorge Vistel (trąbka), Wojciech Lichtański, (saksofon altowy), Mateusz Śliwa (saksofon tenorowy), Alan Wykpisz (kontrabas), Szymon Madej (perkusja).

Vehemence Quartet jest laureatem Grand Prix Tarnów International Azoty Jazz Contest 2014 oraz Grand Prix 51. Jazz nad Odrą 2015, gdzie Lee Konitz był przewodniczącym jury. W październiku 2015 roku premierę miała debiutancka płyta „anomalia” wydana przez prestiżową oficynę wydawniczą ForTune. Album był promowany na takich festiwalach jak: Śląski Festiwal Jazzowy, Rzeszów Jazz Festival, Tarnów Jazz Festiwal, Jazz Jantar, Jazz Nad Odrą, Jazz w Ruinach, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami. Kwartet przedstawił swoją twórczość także za granicą: Stara Zagora Jazz Festival (Bułgaria), Tea House w Sofii (Bułgaria) czy podczas trasy koncertowej na Ukrainie z cyklu Jazz Bez (7 koncertów). Aktualnie muzycy pracują nad nowym materiałem do którego zaprosili kubańskiego trębacza Jorge Vistela mieszkającego na stałe w Hiszpanii. Jorge Vistel jest wschodzącą gwiazdą jazzowej trąbki, która ostatnio nagrała kilka płyt w nowojorskich studiach. Koncertuje z muzykami jazzowymi z najwyższej półki,m.in z Avishai Cohen, czy Justin Brown.

• 25 lutego (sobota) godz.18:00

„Dylan i ja” - koncert piosenek Boba Dylana (bilety 20 zł)
Bogusław Nowicki (vocal, gitara), Maciej Talaga (gitara), Marek Stefankiewicz (fortepian).

Bogusław Nowicki - wykonawca piosenki autorskiej, literat, kompozytor, występuje z koncertami, które określa jako „piosenki z tekstem”.
Będąc studentem /UMK w Toruniu/ wielokrotnie reprezentował swoje środowisko na Studenckim Festiwalu w Krakowie zdobywając nagrody za swoje autorskie piosenki. Jego utwory wygrywały wszystkie znaczące konkursy i przeglądy studenckie, od „Szklarskiej Poręby” po łódzką „Yapę” i gdańską „Bazunę”. Piosenki kojarzone zawsze z Toruniem zdobywały tytuły „Studenckich Piosenek Roku”. Tak było z „Gawędziarzami”, „Uśmiechniętymi dziewczynami” czy „Poszukiwaniami”.
Oprócz piosenek pisanych dla siebie, tworzy teksty dla innych artystów, śpiewających w najróżniejszych stylach, m.in. dla: Doroty Stalińskiej, Grażyny Świtały (znany utwór „Naprawdę czeka ktoś”), Marzeny Ślusarskiej, Ewy Urygi, Doroty Lanton, Bogusława Meca, Marka Hojdy, a także zespołów rockowych, jak: Mobilizacja, Haeven Blues czy heavy-metalowy Spider.

• 26 lutego (niedziela) godz.18:00

„AutonomJA” - koncert autorski Beaty Banasik z zespołem (bilety 20 zł)
Wystąpią: Bea. (wokal), Paweł Kukla (fortepian), Jacek Długosz (gitara), Michał Pamuła (perkusja), Wojciech Szwugier (gitara basowa/kontrabas), Bartosz Banasik (saksofon).

„AutonomJA” to koncert, który składa się z wybranych piosenek autorskiego projektu Beaty Banasik pt. „SKOK W ROK - czyli 365 dni tworzenia”. Tytułowy „Skok w rok” to cotygodniowe kompozycje, publikowane w sieci w każdą niedzielę, przez rok. Dowód na to, że młoda siła twórcza istnieje i że nigdy nie zaprzestanie swoich działań.

Źródło: profil FB Teatru Sztuk