Co ? Gdzie ? Kiedy ?

Kalendarz

Polecamy

Dzień Flagi i Święto Konstytucji 2017

Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi, dzień później Święto Konstytucji 3 Maja.

W tym roku przypada 226. rocznica uchwalenia tego - jednego z najstarszych na świecie, dokumentu regulującego ustrój prawny państwa.

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od wizerunków orła - będącego godłem Polski i Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te symbole znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Te przyjęte przez Sejm w 1919 r. barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były także symbolem państwa, które nie istniało i narodu, który pod tymi barwami walczył o swoją niepodległość.

Wybór 2. maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy. To dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje na temat szczytnych kart historii Polski. Bezpośrednio po Dniu Flagi obchodzona jest bowiem rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, upamiętniająca przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, który powstał w 1791 roku, w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jest to jednocześnie jedna z najstarszych na świecie konstytucji, która w sposób kompleksowy regulowała ustrój prawny państwa.

Szczegółowy program uroczystości 3 Maja:

  • godz. 09:00 - Msza Św. w intencji Mieszkańców i Ojczyzny w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny
  • godz. 10:15 - Przemarsz orkiestry oraz uczestników uroczystości pod Pomnik Niepodległości, okolicznościowe przemówienie, program artystyczny "Nauczmy się na pamięć tego kraju" w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 16 im. Konstytucji 3 Maja w Jaworznie
  • godz. 10:45 - wręczenie nagród laureatom II Międzyszkolnego Konkursu Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Symbolach i Barwach Narodowych, zorganizowanego przez Gimnazjum Nr 1 w Jaworznie, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta
  • godz. 11:00 - składanie kwiatów pod pomnikiem
  • godz. 11:20 - spotkanie Prezydenta Miasta z kombatantami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie

Źródło: UM Jaworzno