"Z książką przez świat" czyli wakacje w Bibliotece

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach Jaworzna, Miejska Biblioteka Publiczna opracowała bogaty program, dla tych którzy tegoroczne wakacje spędzają w mieście.

Hasło przewodnie: „Z książką przez świat”, odzwierciedla ogólne starania Biblioteki, mające na celu promocję czytelnictwa i literatury, której dobór, w okresie lipca i sierpnia, w sposób szczególny podporządkowany został poznaniu różnych zakątków świata - ich kultury i sztuki.

Każdemu z proponowanych spotkań towarzyszyć będzie głośne czytanie tekstów literackich, wprowadzających uczestników w klimat omawianego tematu. W bibliotecznej ofercie lektur znajdą się książki: przygodowe, historyczne, fantastyczne, detektywistyczne, turystyczne, przyrodnicze i kulinarne. Uczestnicy „odwiedzą” Liverpool, Oxford, Londyn, Teksas, New York, Neapol, Wenecję i Rzym. Nie zapomniano także o rodzimych atrakcjach. Śladami legend przeniesiemy się w czasie i przestrzeni, poznając tajemnice polskich miast. Dawkę emocji zapewni także „Wakacyjne biuro detektywistyczne”, w którym wspólnie z bohaterami książek rozwiązywać będzie można kryminalne zagadki.

Oprócz szerokiego wyboru literackich propozycji, zorganizowane zostaną zajęcia sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi dzieci i młodzieży.

Dla zwolenników aktywnego spędzania czasu, przygotowano ciekawe gry terenowe i zabawy na wolnym powietrzu. Podczas wakacji, Biblioteka zaprosza dzieci do udziału w zajęciach z wykorzystaniem konsoli Xbox, a młodych konstruktorów do „Krainy twórczości z klockami Lego”.
Zwolenników mocnych wrażeń, związanych ze zdrową rywalizacją, zachęcamy do uczestnictwa w konkursach i quizach, a także turniejach gier planszowych, zwłaszcza tych rozwijających umiejętność logicznego myślenia oraz pobudzających wyobraźnię.

Nie zabraknie również zajęć wspierających talenty i zdolności plastyczne młodych mieszkańców. Uczestnikom wakacyjnych spotkań Biblioteka proponuje warsztaty artystyczne, podczas których utrwalone zostaną kolory lata, w postaci barwnych motyli oraz bajecznych kwiatów.

Zwieńczeniem konkursu pn. „Jak to było?” będzie komiks, przybliżający historię powstania Jaworzna lub jednej z dzielnic naszego miasta. W ramach „Kina familijnego w Bibliotece” zaprosimy do udziału w letnich projekcjach, prezentujących nasze bogate zbiory multimedialne, podczas których dzieci spotkają bohaterów swoich ulubionych bajek. W planie znajduje się również prezentacje kultowych polskich filmów oraz najnowszych propozycji X muzy.