Narodowe Czytanie 2017 "Wesele"

Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania, odbywająca się pod patronatem Pary Prezydenckiej, na trwale wrosła w kalendarz imprez organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie.

Podczas tegorocznej odsłony, Biblioteka zachęcać będzie mieszkańców do wspólnej lektury „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Kiedy: 02.09.2017 (sobota) godz. 10:00
Gdzie: Jaworzno Rynek

Spotkanie rozpocznie się głośnym czytaniem fragmentów dramatu, w autorskiej interpretacji zaproszonych gości.

W roku bieżącym, w ramach realizacji przedsięwzięcia, zaproszono do współpracy grono pedagogiczne i uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Orła Białego w Jaworznie. Wspólnie z młodymi ludźmi przeniesiemy się do podkrakowskich Bronowic, by poczuć nastrój opisanego w dramacie miejsca i przypomnieć okoliczności, prezentowanych przez Wyspiańskiego wydarzeń. W klimat epoki wprowadzą nas bohaterowie utworu, w role których wcieli się młodzież jaworznickiego liceum. Aby w pełni oddać charakter i znaczenie odgrywanych postaci, uczniowie zaprezentują się w strojach ludowych.

Planując przebieg tegorocznej uroczystości, oczywiście nie zapomniano o najmłodszych czytelnikach, dla których Biblioteka przygotowała liczne atrakcje i animacje, nawiązujące do twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Uczestnicy zabaw, wspólnie z bibliotekarzami, będą brali udział w zajęciach plastycznych, kolorując, przygotowane na bazie ilustracji prezentujących sceny z dramatu, obrazy czy wyplatając wianki. Co odważniejsi zmierzą się z pytaniami dotyczącymi historii Polski i bliskiego nam Krakowa. Wśród bibliotecznych propozycji dla najmłodszych, znajdzie się również punkt nawiązujący do talentu malarskiego Wyspiańskiego. W trakcie imprezy, będziemy prezentować „na żywo” obrazy pochodzące ze zbioru portretów dziecięcych artysty np: ,,Dziewczynka w niebieskim kapeluszu" czy „Dziewczynka z fiołkami".

Czytelnicy, odwiedzający w tym dniu Bibliotekę, będą mieli okazję obejrzeć przygotowane wystawy i prezentację multimedialną, przedstawiające biografię i twórczość Wyspiańskiego. Na bibliotecznej stronie internetowej można będzie rozwiązać quiz związany z postacią dramatopisarza.

Warto przy tej okazji pamiętać o zabraniu ze sobą dzieł literata, z prywatnych domowych biblioteczek, gdyż będzie możliwość ozdobienia ich pamiątkową pieczęcią.

Wypozyczalnia dla Dorosłych:

• 01-17.09.2017 - Narodowe Czytanie 2017 "Wesele" - wystawa
  • 01-17.09.2017 - Wyspiański - życie i twórczość - wystawka

Oddział dla Dzieci i Młodzieży:

• 01-10.09.2017 - Wszystkie dzieci Wyspańskiego - wystawa
  • 02.09.2017 - Wyspański dzieciom (kolorowanie obrazów, robienie wianków, KRAKÓW - gra ruchowa)

Czytelnia Naukowa i Czasopism:

• 01-30.09.2017 - Życie i twórczość S. Wyspańskiego - quiz na stronie internetowej Biblioteki
  • 02.09.2017 - Wyspański - artysta wszechstronnie utalentowany - prezentacja multimedialna w holu Biblioteki Głównej
  • 02.09.2017 - Dzoeco w malarstwie Wyspiańskiego - "żywe" obrazy nawiązujące do twórczości artystycznej Wyspańskiego
  • 01-30.09.2017 - Stanisław Wyspiański - życie i twórczość - wystawa książek w gablotach Czytelni Czasopism
  • 18.09.2017 godz. 12:00 - Stanisław Wyspiańśki - zycie i twórczość - prelekcja Tomasz Kaszy z Uniwersytetu Rzeszowskiego