Wigilia w jaworznickiej tradycji

To już kolejna wyjątkowa Wigilia Bożego Narodzenia w jaworznickim Muzeum. Podczas tegorocznego spotkania Będzie można spożywać tradycyjne potrawy podawane niegdyś na jaworznickich wigilijnych stołach oraz śpiewać dawne kolędy.

Całość uroczystego spotkania dopełni łamanie się opłatkiem - symbolem zgody i braterstwa.

Kiedy: 18.12.2017 (poniedziałek) godz. 18:00
Gdzie: Muzeum Miasta Jaworzna, ul. Pocztowa 5

Jak podkreślają Organizatorzy ten wieczór będzie przypomnieniem naszych regionalnych tradycji i dawnych wierzeń ludowych, utrwalonych przez monografistów naszej ziemi. Jeden z nich, Stanisław Polaczek pisał:

„(...) w okolicy Szczakowej przed wieczerzą odmawiają Anioł Pański, nasamprzód ojciec, potem matka, a wreszcie dzieci i służba. Uważają też na cienie, które padają od siedzących przy stole na ścianę. Czyj cień dłuższy, ten dłużej żyć będzie”.

„(...) w okolicy Byczyny jedzą siemieniatkę, tj. zupę z tłuczonego siemienia i prażuchę. W kącie izby stawiają snopek słomy, a zaraz po wieczerzy obwiązuje nim gospodarz drzewa owocowe. Gdy mężczyzna w tym dniu wejdzie do chaty, przepowiadają, że lęgnąć się będą byczki, gdy kobieta, to jałówki”.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na to niezwykłe wydarzenie.

Bilet wstępu: 30 zł
Rezerwacja: (32) 618-19-50

Organizatorzy:

• Muzeum Miasta Jaworzna w ramach „Spotkań z Kulturą Ludową”
  • Koło Gospodyń Wiejskich „Dąbrowianki”

Dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna: Przemysław Dudzik
Prowadzenie: Iwona Brandys