Co ? Gdzie ? Kiedy ?

Kalendarz

Polecamy

Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej

Mistrzostwa, oprócz wymiaru sportowego są platformą edukacyjną i popularyzującą poszanowanie szeroko pojmowanej przyrody, a w szczególności drzew. W tym roku zmagania odbędą się już po raz piąty. Podczas zawodów doświadczony Arborysta, będzie przekonywał sędziów o swej wiedzy w dziedzinie pielęgnacji drzew oraz o umiejętnościach posługiwania się technikami linowymi, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Kiedy: 11-12.06.2016 (sobota-niedziela)
Gdzie: Park Bogucicki w Katowicach

Organizacja i przebieg zawodów odbywa się pod kontrolą komisji sędziowskiej i doświadczonych arborystów. Dokumentem, opisującym zasady i normy uczestnictwa w Mistrzostwach jest regulamin zawodów (International Tree Climbing Championships - competition rules), obowiązujący na całym świecie. Przed startem każdy uczestnik przechodzi szczegółową, indywidualną kontrolę sprzętu osobistego. W przypadku stwierdzenia sprzętu nieatestowanego, uszkodzonego lub przeterminowanego, zawodnik zostaje odsunięty od udziału w zawodach.

Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej – Katowice 2016, są imprezą o zasięgu ogólnoeuropejskim, przyczyniającą się do popularyzacji tak ciekawego zawodu wśród młodych ludzi, podnoszą poziom edukacji przyrodniczej, przybliżają społeczeństwu zasady szeroko pojętej ochrony środowiska poprzez pozytywne praktyki w zakresie pielęgnacji i ochrony drzew.
Zwycięzcy tych Mistrzostw, reprezentować będą Polskę na Mistrzostwach Europy we Wspinaczce Drzewnej, które w tym roku odbędą się 2 i 3 lipca w Pradze.

Zawody rozgrywane będą w dwu etapach:

I etap – 11 czerwiec Eliminacje. Zawodnicy startują równocześnie w pięciu różnych konkurencjach, symulujących pracę w koronach drzew:

  • praca w koronie (work climb),
  • ratownictwo (rescue),
  • instalacja liny (throwline),
  • wspinaczka na czas (speed climb)
  • wspinaczka po linie (footlock)

II etap – 12 czerwca Mistrzowie (masters challenge) Jest to konkurencja finałowa, decydująca o miejscu na podium Mistrzostw. Rywalizuje w niej pięciu zawodników - zwycięzców eliminacji.

Udział w zawodach zaowocuje wspólną wymianą doświadczeń, a pokazy zawodowych arborystów zapewnią wiele wrażeń i przyczynią się do pogłębiania wiedzy szerokiego grona widzów, o prawidłowych metodach pielęgnacji drzew.
Dla nowych adeptów arborystyki, udział w zawodach, jako zawodnik lub wolontariusz, oprócz sprawdzenia sprawności fizycznej i wiedzy o pielęgnacji drzew bywa początkiem dobrej przygody życiowej i umożliwi nabycie umiejętności w nowej dziedzinie rekreacji. „Tree climbing” to angielski odpowiednik wspinaczki drzewnej, który nie doczekał się jeszcze godnego zastępstwa w Słowniku Języka Polskiego. Alternatywna metoda spędzania wolnego czasu, przyciąga uwagę miłośników przyrody i zwolenników aktywnego trybu życia i wypoczynku.

W trakcie Mistrzostw przygotowano dodatkowe atrakcje:

  • „arborystyczny” tor przeszkód dla dzieci, na którym będą mogły spróbować pokonać lęk wysokości i wykazać się sprawnością fizyczną,
  • ekspozycje sprzętu i artykułów arborystycznych,
  • prezentacja sprzętu naszych sponsorów.

Szczegółowe informacje o tej niezwykłej imprezie można uzyskać TUTAJ

Źródło: fap-arbor.pl