Dni Koronki Koniakowskiej

Dni Koronki Koniakowskiej to doroczne święto najbardziej znanego rękodzieła ludowego wywodzącego się z Koniakowa. Spotykamy się w mateczniku koronki, poznając jej piękne, różnorakie formy i szeroki wachlarz współczesnych zastosowań.

Jak zwykle będzie nam towarzyszyć góralska muzyka, liczne występy artystów, wystawy, kiermasz, a także pokaz mody i oczywiście konkurs na Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską.

Kiedy: 12-15.08.2017 (sobota-wtorek)
Gdzie: Koniaków

Szczegółowy Program tegorocznych Dni Koronki Koniakowskiej:

12 sierpnia (sobota):

• godz. 14:00 - Wernisaż wystawy zdjęć „Ku Pamięci Zuzanny Gwarek” w Muzeum Koronki Koniakowskiej w Koniakowie
  • godz. 15:00 - Wernisaż wystawy „Wspomnienie najstarszych serwet i wzorów koniakowskich” w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie
  • godz. 20:00 - Góralski Festyn w Karczmie „Kopyrtołka” w Koniakowie

13 sierpnia (niedziela):

• godz. 16:00 - Koncert z okazji wpisania koronczarstwa koniakowskiego na listę UNESCO
  • godz. 17:00 - Pokaz mody z koronki koniakowskiej – KORONKOWE KREACJE Zuzanny Ptak
  • godz. 18:00 - Występ Zespołu Regionalnego „Istebna”
  • godz. 19:30 - Koncert Orkiestry Dętej i zabawa taneczna w Karczmie Kopyrtołka

15 sierpnia (wtorek):

• godz. 15:00 - Koncert na Rogach Alpejskich – artyści z Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR)
  • godz. 15:30 - Konkurs Gry na Trombitach Tadeusza Ruckiego
  • godz. 17:00 - Ogłoszenie wyników konkursu na Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską
  • godz. 18:00 - Występ Zespołu Regionalnego „Koniaków”
  • godz. 19:00 - Koncert gry na trombitach

Dodatkowe atrakcje: od soboty do wtorku w godz. 10:00 do 16:00

• Wystawy koronki koniakowskiej Marioli Wojtas, Beaty Legierskiej, Największej Koronki Koniakowskiej, ponad 30-letniej koronki koniakowskiej pt. „Wspomnienie najstarszych serwet i wzorów koniakowskich” oraz Bobowskiej, Krakowskiej, Węgierskiej z Kozardu i Czeskiej Hany Hazakovej Koronki Klockowej w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie.
  • Stoiska Heklujących Koronczarek na odcinku drogi pomiędzy szkołą a Szańcami.
  • Stoiska z twórczością ludową w Galerii na Szańcach i przy Centrum Pasterskim.
  • Konkurs na Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską w Muzeum Koronki Koniakowskiej.
  • Wystawa Twórczości Ludowej w Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotece Publicznej w Istebnej, godz. 9:00 – 17:00
Źródło: istebna.eu