XIV Raciborski Festiwal Podróżniczy Wiatraki 2017

Raciborski Festiwal Podróżniczy Wiatraki to jedna z najbardziej prestiżowych imprez tego gatunku w Polsce. Przyciąga coraz więcej zainteresowanych podróżami i relacjami podróżników. W tym roku w Raciborskim Centrum Kultury odbędzie się XIV edycja przedsięwzięcia.

Na przestrzeni czasu zmieniały się miejsca, prelegenci, ale idea zawsze pozostawała taka sama.

Kiedy: 27-29.10.2017 (piątek-niedziela)
Gdzie: Raciborski Dom Kultury, ul. Chopina 21

Tegoroczną myślą przewodnią festiwalu jest „podróż do głębi”. Zaproszeni goście zabiorą publiczność do wielu miejsc świętych, skupią się również na świecie islamu. Człowiekiem, który objaśni słuchaczom realia funkcjonowania wojującego islamu będzie Marcin Mamoń, dziennikarz porwany przez Alkaidę.

Na tegorocznym festiwalu spotkać będzie można Monikę Witkowską, drugą po Martynie Wojciechowskiej najbardziej znaną dziennikarkę kochającą podróże w nieznane. Zdobyła m.in. Koronę Ziemi, przepłynęła wszystkie możliwe oceany. Niedawno odbyła samotną kobiecą podróż po Pakistanie i przede wszystkim o tym opowie podczas swojego panelu. Pierwszy raz wystąpi w piątek, na bloku szkolnym. W sobotę będzie gwiazdą wieczoru.

Na najwyższe szczyty Afryki publiczność zabierze Robert Gondek, który od kilku lat realizuje on projekt zdobycia wszystkich najwyższych szczytów gorącego kontynentu. Następnie, dzięki Piotrowi Horzeli słuchacze będą mogli poznać bliżej Antarktykę. Michał Ilczuk opowie o stolicy Samsunga, czyli Korei. Z Jakubem Rybickim przejedziemy rowerem po… zamarzniętym Bajkale. Kolejnym z prelegentów będzie Marek Arcimowicz, jeden z bardziej znanych fotografów - podróżników w Polsce. Pracuje dla National Geographic. Dokumentował na swoich kartach pamięci m.in. wyprawy Martyny Wojciechowskiej. W podróż konno po Kirgistanie zabierze publiczność Jakub Czajkowski, a Magda Bębenek na Hawaje.

Festiwal odbywa się w Raciborzu, więc nie zabraknie opowieści jego mieszkańców. Marek Motylewicz i Tomasz Kiziak przybliżą widowni swoją podróż po Grenlandii. Tematów, miejsc, wspomnień i emocji będzie sporo. Nie zabraknie też podróży muzycznej. W tym roku wystąpi kapela Timingeriu, wykonująca muzykę romską, ale na współczesną miejską nutę. A na lubiących smakować nietuzinkowe potrawy, w Raciborskim Centrum Kultury, gdzie odbędzie się przedsięwzięcie funkcjonować będzie wegetariańska knajpka.

PROGRAM XIV RACIBORSKIEGO FESTIWALU PODRÓŻNICZEGO:

PIĄTEK 27.10.2017 (blok szkolny, wstęp płatny 6 zł/pokaz)

• 08:30 - Robert Gondek - W drodze na najwyższe szczyty Afryki: Tanzania, Kenia, Uganda, Rwanda, Burundi
  • 10:00 - Piotr Horzela - Antarktyka: stacja polarna, lodowce, pingwiny!
  • 11:30 - Monika Witkowska - Korona Ziemi, czyli zdobywamy najwyższe szczyty wszystkich kontynentów
  • 18:00 - koncert zespołu THE BAND OF ENDLESS NOISE (wstęp wolny)

SOBOTA 28.10.2017 (wstęp płatny, karnet całodniowy - 20 zł)

• 10:00 - zwiedzanie Browaru raciborskiego (zgłoszenia: 32 740-92-00)
  • 12:00 - Piotr Grosz: pieszo do Santiago de Compostela
  • 13:15 - Jakub Czajkkowski: Kirgistan - konno i pieszo przez Niebiańskie Góry
  • Michał Ilczuk: W ojczyźnie Samsunga - czyli welcome to Korea!
  • Marek Arcimowicz: Tramen Tepui - wyprawa do Wenezueli
  • 17:30 - gośc specjalny - Monika Witkowska: Pakistan - to nie tak jak myślicie!
  • 19:00 - koncert KAPELA TIMINGERIU (wstęp wolny)

NIEDZIELA 29.10.2017 (wstęp płatny, karnet całodniowy - 20 zł)

• 10:00 - Spływ Odrą: Racibórz - Grzegorzowice
  • 12:00 - Marek Motylewicz i Tomasz Kiziak: Greenlandia - Arctic Circle Trail
  • 13:00 - Mateusz Waligóra: Rowerami na Krańce Świata
  • 14:15 - Magda Bębenek: Hawai i Aloha dina
  • 15:30 - Jakub Rybicki: Bajkal Ice Trip - rowerem po Bajkale
  • 16:45 - Łukasz Supergan: Milion kroków przez Izrael
  • 18:00 - Marcin Mamoń: Wojna Braci - Bojownicy, Dżihadyści, Kidnaperzy
  • 19:30 - gość specjalny - Piotr Pustelnik: Droga do Korony

Bilety i karnety:

• Blok Szkolny: 6 zł / pokaz
  • Część Festiwalowa (6 pokazów dziennie) Sobota: 20 zł, 15 zł ulgowy, Niedziela: 20 zł, 15 zł ulgowy

Bilety w przedsprzedaży są do nabycia: Raciborskie Centrum Turystyki, ul. Opawska 38 (od 9.00 do 17.00). Bilety będzie można nabyć także podczas imprezy w biurze festiwalowym.

Po szczegóły wydarzenia zapraszamy na stronę festiwalu TUTAJ.

Źródło: wiatraki.rosynant.pl