IV Tyski Festiwal Podróżniczy

To już IV edycja Tyskiego Festiwalu Podróżniczego "Tychy Miasto Zdobywców". To pierwszy w historii miasta, festiwal poświęcony tematyce: podróży, gór i freeride, czyli jeździe pozatrasowej na nartach i snowboardzie.

Festiwal jest tworzony przez pasjonatów gór, podróży i adrenaliny - Martynę i Marka, którzy chcą te pasje dzielić z innymi.

Kiedy: 09-10.12.2017 (sobota-niedziela)
Gdzie: MCK Tychy, ul. Bohaterów Warszawy 26
Gdzie: Mediateka w Tychach, al. Piłsudskiego 26

Skąd nazwa festiwalu "Tychy - Miasto Zdobywców"?

Jak podkreślają organizatorzy, Tychy - to jest Miasto Zdobywców. Z Tychami byli lub nadal są związani znani himalaiści światowej sławy tj.: Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki, Artur Małek, Jacek Jawień, Agnieszka Bielecka, sportowcy: Arkadiusz Milik, Mariusz Czerkawski, a także liczni podróżnicy m.in. Jarosław Krzempek, Leszek Michta i wielu innych.

Festiwal skierowany jest do wszystkich ciekawych świata, miłośników podróży, turystyki, gór i sportu, fanów dobrego kina i niebanalnych wydarzeń kulturalnych. Stąd też, program festiwalu jest na tyle zróżnicowany, by każdy znalazł w nim coś dla siebie.

W programie znalazły się punkty, które będą wyróżniać tyski festiwal od innych festiwali podróżniczych i górskich. Podobnie jak w latach poprzednich 1 dzień festiwalu - sobota jest dniem warsztatowym, niedziela natomiast to prelekcje, spotkania, filmy, wystawcy, Goście Specjalni

Wstęp na Festiwal jest BEZPŁATNY!!

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM IV TYSKIEGO FESTIWALU PODROŻNICZEGO:

SOBOTA 09.12.2017 - MIEJSKIE CENTRUM KULTURY W TYCHACH, ul. Bohaterów Warszawy 26 (mapka)

SALA GŁÓWNA:

12:30 - oficjalne otwarcie festiwalu

13:00 - 14:00 TRIPCIAK CREW - "Vanlife - zalety i wady życia i podróżowania w domu na kółkach"

14:15 - 15:15 MARCIN MUCHA - "Autostopem z Tychów na Syberię - praktyczny poradnik autostopowicza"

15:30 - 16:30 PRZEMYSŁAW FABJAŃSKI - "Indyjskie ABC, czyli jak podróżować po subkontynencie"

16:45 - 17:45 ROBERT CHOLEWA - "Wspinanie w lodzie na wyciągnięcie ręki" - sprzęt, jak i gdzie zacząć, rejony

18:00 - 19:00 KLAUDIA JADWISZCZYK, KRZYSZTOF LEWICKI i KADLOOK Alaskan Malamut czyli Tandemowe Trip Love - "Podróżowanie z psem - zimowa ekspedycja rowerowa z Mikołowa za koło podbiegunowe"

19:00 - 19:30 - GALERIA "POD DACHEM"
Wernisaż wystawy fotografii z rowerowej wyprawy z psem na koło podbiegunowe - Tandemowe Trip Love

20:00 - Party Festiwalowe

SALA BALETOWA:

• 13:00 - 14:30 Karolina Rudnicka - warsztaty "Joga dla Wspinaczy" (ilość miejsc ograniczona)
  • 15:00 - 18:00 Jacek Antonik - warsztaty serwisowania nart zjazdowych i biegowych

HOL:

• 15:00 - warsztaty kulinarne "Kuchnia Indyjska" Hurry Curry Kiermasz Książek Górskich i Podróżniczych
    Pyszna kawa od Palarnii Kawy W & A z Tychów

NIEDZIELA 10.12.2017 - MEDIATEKA w Tychach, al. Piłsudskiego 16 (mapka)

12:35 - 13:35 MICHALINA KUPPER - "Antypody, podróż po Australii i Nowej Zelandii"
8 miesiecy podróży i pracy na Antypodach:

- wioski aborygeńskie, gdzie biali ludzie nie mają wstępu,
- wspinaczka na Mt.Kościuszko
- wielkanocna wędrówka po największej piaszczystej wyspie na świecie
- wędrówka z Maorysem po rodzimej ziemi pierwszych osadników

12:30 - Rozpoczęcie niedzieli festiwalowej

13:45 - 14:45 KACPER TEKIELI - "Tryptyk Alpejski vs. Tryptyk Tatrzański". Porównanie z przymrużeniem oka słynnej trylogii alpejskiej ze stworzoną, na zasadzie analogii, trylogią tatrzańską, która w rzeczywistości będzie opowieścią o życiu wspinacza.

15:00 - 17:00 ADAM BIELECKI - "Kancz - Nanga - Annapurna"

17:15 - 18:00 FILM "Dwoje na K2" (2 on K2) - reż. Dariusz Załuski

FIlm o wyprawie na K2 w 2011 r., w której udział wzięli: Ralf Dujmovits i Gerlinde Kaltenbrunner, Maksut Zumajew, Wasilij Piwcow, Tommy Heinrich i Dariusz Załuski, stając się tym samym dziewiątym Polakiem, który zdobył drugi najwyższy wierzchołek Ziemi.
Dla Gerlinde, Maxuta i Wasilija, K2 był ostatnim, brakującym szczytem Korony Himalajów.
Film zdobył nagrodę główną na XVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego “Vertical” w Moskwie.

18:00 - 18:50 DARIUSZ ZAŁUSKI - "K2 - góra marzeń"

19:00 - 20:00 KRZYSZTOF WIELICKI - "Mój wybór"

WYSTAWA FOTOGRAFII "Mountain - two stories go to the top"
Autorzy zdjęć: Polisch Caucasus Team - Karolina Jendrysik i Adrian Podżorski
Zapraszamy na wystawę zdjęć, przedstwiającą piękno gór, zmagania z żywiołami natury i z własnymi słabościami, podczas wypraw w góry Hindukusz w Afganistanie i góry Kaukazu w Gruzji i Rosji.

HOL:

• Wystawa sprzętu i odzieży outdoor
  • Kiermasz Książek Górskich i Podróżniczych
  • Pyszna kawa od Palarnii Kawy W & A z Tychów

WYSTAWCY:

• Himal Sport: Scarpa, Grivel, Julbo
  • Lhotse
  • Explosklep.pl
  • Black Yak
  • Chiruca
  • Stapis - wydawnictwo górskie
  • Kiermasz książek górskich i podróżniczych