Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich

Szopka krakowska to bajkowe połączenie architektonicznych detali, których pierwowzorem są krakowskie zabytki, budzi powszechny zachwyt.

W XIX w. w Krakowie zrodził się fenomen szopki krakowskiej. Nigdzie indziej na świecie nie powstają tak niezwykłe budowle upamiętniające narodzenie Chrystusa.

Kiedy: 05.12.2016-26.02.2017
Gdzie: Kraków Pałac Krzysztofory - Sala Miedziana, Rynek Główny 35

Szopki wykonywane są specjalnie na „Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską”, organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Ich twórcami są amatorzy, zarówno dorośli, jak i dzieci.

Na tegorocznej Wystawie Szopek Krakowskich dostępna będzie również część dla osób z dysfunkcją wzroku. Na wystawie będą prezentowane rezultaty projektu „Dotknięcie tradycji - zbudujmy szopkę. W ramach projektu przygotowano także dodatkowo pomoce dotykowe i  dźwiękowe: tradycyjną i modułową szopkę dotykową, architektoniczne detale dotykowe, słuchowisko z elementami audiodeskrypcji o historii krakowskiej szopki, film dokumentujący przebieg warsztatów oraz podpisy i plansze w alfabecie Braille'a.

Wydarzenia towarzyszące:

10 grudnia, godz. 12:00 - Aukcja szopek krakowskich z poprzednich konkursów.
(Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory)
W tym roku około dwudziestu szopek z konkursów organizowanych w ubiegłych latach będzie można kupić na aukcji. Duże i małe, kolorowe, pięknie ozdobione, z ruchomymi elementami i wszystkie wykonane ręcznie przez szopkarzy będą do kupienia podczas naszej licytacji. Wstęp wolny.

10 grudnia, godz. 12:00 - 15:00 - Rodzinne zawody w układaniu wielkich puzzli szopkowych.
(Sala Fontany, Pałac Krzysztofory)
Rodzinne zawody w układaniu puzzli szopkowych. Mega puzzle, rywalizacja, dla zwycięskich drużyn nagrody. Zapisy od 30.11.2016 r. w Centrum Obsługi Zwiedzających, tel.: (12) 426-50-60, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Wstęp wolny.

11 grudnia, godz. 12:00 - Rozdanie dyplomów uczestnictwa w konkursie i upominków dzieciom i młodzieży biorącej udział w konkursie szopek.
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory. Wstęp wolny.

18 i 26 grudnia, godz. 16:00 - Przedstawienia jasełkowe w wykonaniu rodziny Malików ze Zwierzyńca.
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory
Tradycyjna szopka rodziny Malików to kukiełkowe przedstawienie grane w szopce wykonanej na konkurs przez Annę i Rozalię Malik. Szopka ta została zakupiona przez MHK do zbiorów, na co dzień jest prezentowana w sali edukacyjnej w Pałacu Krzysztofory. Przedstawienie adresowane jest szczególnie do rodzin z dziećmi, ale zapraszamy wszystkich, dla których ważne jest przypomnienie dawnych tradycji.
Wstęp – 5 zł.

Ceny biletów:

• 9 zł - normalny
  • 6 zł - ulgowy (uczniowie, studenci, nauczyciele, renciści, emeryci - wymagany dokument tożsamości)
  • 18 zł - rodzinny (maksymalnie dla 4 osób: opiekunowie i dzieci od 7 do 16 lat)
  • 6 zł -  grupowy
  • 5 zł - grupowy ulgowy (grupy od 10 osób - cena od osoby)

W poniedziałki cena biletu 3 zł

OSTATNIE WEJŚCIE NA WYSTAWĘ – 30 MIN PRZED ZAMKNIĘCIEM