Co ? Gdzie ? Kiedy ?

Kalendarz

Polecamy

XV Festiwal Pierogów

Jeśli wierzyć staropolskiemu przysłowiu „chata bogata nie węgłami, ale pierogami” to trzeba przyznać, ze Kraków to jedno z najbogatszych miast na świecie.

Już po raz piętnasty, spotkać się będzie można na Festiwalu Pierogów. Na Małym Rynku – oprócz kilkudniowego ucztowania i konkursów kulinarnych – czeka również program artystyczno-muzyczny.

Kiedy: 11-15.08.2017 (piątek-wtorek)
Gdzie: Kraków, Mały Rynek

W tym roku będzie można spróbować pierogów z 15 różnych punktów gastronomicznych, które zawalczą o dwie nagrody: przyznawaną przez jurorów statuetkę św. Jacka z pierogami oraz nagrodę publiczności - statuetkę Kazimierza Wielkiego.

Na najlepszego pieroga będzie mógł zagłosować każdy, kto 13 sierpnia odwiedzi Mały Rynek, skosztuje oferowanych produktów i wypełni kupon konkursowy. Głosowanie potrwa do godziny 18:00. Laureatów poznamy dzień później - czy zwyciężą pierogi wytrawne czy może na słodko, tego dowiedzieć się będzie można w samo południe.

Ostatni dzień Festiwalu (wtorek, 15 sierpnia) rozpocznie się mszą św. w intencji gastronomików i kupców krakowskich (Bazylika Mariacka, godz. 11:15), uroczystym korowodem dookoła Rynku Głównego oraz tradycyjnym korowodem ziół (Mały Rynek, godz. 12:30). W ramach wydarzenia „Cudowna Moc Bukietów” towarzyszącemu Festiwalowi Pierogów, na scenie odbędą się pokazy florystyczne, występy artystyczne, a także konkurs na najpiękniejszy bukiet zielny.

Przez pięć festiwalowych dni nie zabraknie także koncertów krakowskich zespołów prezentujących różne muzyczne stylistyki: 

  • 11 sierpnia, od godz. 16:00 na scenie wystąpią Lazy Swingers Band grający skocznego swinga, a o godz. 18.00 Tumbling Walls, - z autorskim materiałem w stylu electro-rock,
  • 12 sierpnia, o godz. 16:00 rozkołyszą nas bałkańskie rytmy zespołu Balkanscream, zaś o godz. 18:00 wystąpi dobrze znana wszystkim Kapela Hanki Wójciak z energetycznym repertuarem folkowym,
  • 13 sierpnia to dzień zabawy na ludowo - o godz. 16:00 wystąpi zespół Kopienioki z Igołomii, a o godz. 18:00 Tadirindum poprowadzi ludową potańcówkę podczas której będzie można nauczyć się m.in. krzyżaka i chodzonego
  • 14 sierpnia, godz. 16:00 klezmerską muzykę przybliży zespół Legend of Kazimierz, a dwie godziny później od godz. 18:00 etniczny projekt muzyczny zaprezentuje Suzanna
  • 15 sierpnia - Wielki Finał,  o godz. 18:00 wszystkich smakoszy rozbuja Kraków Street Band.

Organizatorami Festiwalu są: Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Krakowska Kongregacja Kupiecka.

Źródło: biurofestiwalowe.pl