Juromania 2018

Jeden z najciekawszych i najpiękniejszych szlaków kulturowych w Polsce nareszcie doczekał się swojego święta. W najbliższą sobotę odbędzie się pierwsza edycja Juromanii – całodniowej imprezy, której celem jest mocne zwrócenie uwagi na Szlak Orlich Gniazd ze wszystkimi jego walorami: kulturowymi, przyrodniczymi, historycznymi oraz kulinarnymi.

Rozpiętość doznań i aktywności, które oferuje ten szlak, jest niezwykle szeroka: od rozrywki i zabawy, przez kulturę, edukację, aż po sportowe emocje i odpoczynek na łonie przyrody. Dzięki Juromanii te wszystkie doznania będzie można przeżyć w jeden dzień, by później wracać na Jurę po jeszcze więcej!

Program wydarzenia został tak opracowany, by każdy znalazł coś dla siebie. Gminy biorące udział w JUROMANII przygotowały zestaw atrakcji i niespodzianek, który doskonale podkreśla ich wyjątkowość, piękno oraz tradycję.

Na odwiedzających czekają m.in.:

• Mapping w Żarkach,
  • rekonstrukcja historyczna bitwy z XVIII wieku w Częstochowie,
  • warsztaty tkackie i koncert zespołu Percival na Zamku Bąkowiec,
  • nordic walking w niesamowitej scenerii Pieskowej Skały
  • koncert zespołu Cree na Pustyni Błędowskiej.

Wybór będzie niezwykle trudny, tym bardziej, że to nie wszystkie atrakcje przygotowane na tegoroczną JUROMANIĘ.

Zwieńczeniem pierwszego święta Szlaku Orlich Gniazd będą koncerty finałowe w dwóch miejscowościach:

• Ogrodzieńcu - na ogrodzienieckim podzamczu wystąpią Jamal oraz Krzysztof Cugowski i Zespół Mistrzów
  • Olsztynie - zakończy JUROMANIĘ sporą porcją jazzu Na tamtejszym Rynku wystąpi bowiem Monika Borzym. Publiczność będzie mogła także wysłuchać protest songów w wykonaniu specjalnej orkiestry Follow The Rabit – Songs of Protest, dowodzonej przez znaną z zespołu Drekoty Olę Rzepkę z udziałem takich tuzów polskiej muzyki jak Antoni Ziut Gralak, Gaba Kulka czy Marsija Loco.

Szczegółowy PROGRAM pierwszej edycji JUROMANII dostępny na stronie www.juromania.slaskie.pl w zakładce PROGRAM.

Źródło: juromania.slaskie.pl