Co ? Gdzie ? Kiedy ?

Kalendarz

Polecamy

Kościół pw. św. Karola Boromeusza

  • adres: 43-600 Jaworzno, ul. Olszewskiego 62
  • lokalizacja: północna część dzielnicy Stara Huta
  • koordynaty: 50°11'33.5"N 19°16'12.0"E
  • tel.: (32) 616-34-13
  • tel.: 661-246-411
  • www: boromeusz.jaworzno.pl
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Początki parafii datują się na lata 80-te XX wieku. W tych czasach Stara Huta należała do parafii św. Wojciecha w Jaworznie. Duża odległość stwarzała jednak poważne trudności uczestniczenia dzieci w katechezie i osób starszych w Mszach Św. Wtedy to ks. prałat Julian Bajer, ówczesny proboszcz parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny, podjął decyzję  mająca na celu zorganizowanie placówki duszpasterskiej w dzielnicy Stara Huta.
W roku 1982 w domu prywatnym przy ul. Reja 3 zostały wynajęte dwa pomieszczenia, następnie zaadaptowano je do odprawiania Mszy Świętej oraz na salę katechetyczną. Pierwszym kapłanem, który rozpoczął tu pracę był ks. Kazimierz Wodniak, którego zastąpił  ks. Kazimierz Koniorczyk w 1984 roku.
 
Ponieważ pomieszczenia ówczesnej kaplicy okazały się zbyt ciasne, rozpoczęto starania o większe. Ich uwieńczeniem był zakup starego, w fatalnym stanie technicznym domu przy ul. Olszewskiego 62, wraz z placem i sąsiednim budynkiem (obecnie kancelaria oraz dom parafialny). Parafianie ofiarnie rozpoczęli prace remontowe, mające na celu przystosowanie zrujnowanego domu do nowej roli, oraz uporządkowali teren wokół przyszłego kościoła. Wykonano m.in. następujące prace: zostały wyburzone ściany wewnętrzne, wstawiono nowe okna i kraty, naprawiono podłogi oraz pomalowano ściany. Dom pod przyszłą świątynię oraz plac poświęcił w 1986 roku bp Kazimierz Górny.
 
W roku 1986 ks. Kazimierz Koniorczyk został przeniesiony na inną parafię, a jego następcą został mianowany ks. Eugeniusz Cebulski. Kontynuował on prace remontowe rozpoczęte przez swojego poprzednika.
 
W dniu 17 sierpnia 1988 roku ks. kardynał Franciszek Macharski erygował parafię pod wezwaniem św. Karola Boromeusza w dzielnicy Stara Huta w Jaworznie. Dekret został odczytany przez biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej bp Jana Szkodonia, podczas uroczystości odpustowej ku czci św. patrona parafii, w dniu 6 listopada 1988 r. 

Źródło: jaworzno.katolik