Kolegiata pw. Świętych Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie

• adres: 43-600 Jaworzno, ul. Plac św. Jana 17
  • koordynaty: +50° 12' 17.35", +19° 16' 29.31"
  • tel.: 032 616 33 09
  • fax: 032 616 33 09 wew. 30
  • www: kolegiata.jaworzno.pl

Parafia w Jaworznie ustanowiona została w 1335 roku. Świątynia z pewnością nie odbiegał od standardów średniowiecznego budownictwa drewnianego. Kościół przechodził wiele przeobrażeń- w 1532 drewniany budynek zastąpiono murowanym. W wieku XVII wzbogacano wyposażenie oraz zwiększono ilość ołtarzy. Koleją poważną metamorfozę kościół przeszedł w czasach Rzeczypospolitej Krakowskiej. W 1833 roku świątynie przebudowano w stylu neoklasycystycznym. Autorem projektu był krakowski architekt August Plasqude. Barokowy ołtarz- datowany na wiek XVII i znajdujący się w świątyni do dzisiaj- sprowadzony został z Krakowa z kościoła św. Michała.

Kolejną przebudowę zaczęto w roku 1938, której autorem był krakowski architekt Zygmunt Gawlik. Niestety projekt przerwany został przez II wojnę światową i ukończono tylko prezbiterium. Po wojnie prace ruszyły na nowo i remont zakończono w roku 1963. Kościół stanowi przykład ciekawego synkretyzmu architektonicznego. Z tyłu znajduje się prezbiterium o masywnych murach. Z częścią tylną kontrastuje lekka namiotowa część frontowa. Na przełomie wieku tylną część zwieńczono szkieletową dzwonnicą. Warto wspomnieć, że w kościele znajduje się ogromny witraż- większa część frontowej ściany- oraz cudowny obraz Matki Boskiej Passawskiej.