Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Ciężkowicach

• adres: 43-600 Jaworzno, ul. ks. Andrzeja Mroczka 48
  • koordynaty: +50° 12' 52.10", +19° 21' 7.64"
  • tel.: (32) 616-11-29
  • www: ciezkowice.jaworzno.pl

Nazwa Ciężkowice pochodzi od imienia Ciężek (Tięszek) – Cejszko. Pierwsze wzmianki o tej dzielnicy pochodzą z XV w. Była tu wówczas osada kopaczy rudnych.

Starania o postawienie tu kościoła sięgają roku 1895. Zaangażowany był w to wiedeński finansista Maks Low Beer. Na podmokłych terenach zlecał on wydobywanie węgla i błotnej rudy. Swoim pracownikom nadawał niewielkie pasy ziemi. Są to dzisiejsze okolice Bagienka – Grabańki.

28 listopada 1920 r. powstał Komitet budowy kościoła. 23 października 1921 roku biskup Antoni Nowak erygował nową parafię. Projekt budowli wykonał znany i ceniony architekt krakowski – Ludwik Wojtyczko. Miejsce na kościół wybrał z kolei architekt – ksiądz Andrzej Mroczek. On także zaprojektował ołtarze, konfensjonały i cały wystrój świątyni. 3 września 1933 roku arcybiskup Adam Stefan Sapieha, metropolita krakowski dokonała uroczystego poświęcenia kamienia węgielnego. Budowa kościoła trwała od roku 1933 do 1978.

Pod koniec 1934 roku kościół miał już nawy i kaplicę pod dachem. Wewnątrz był otynkowany, miał okna, bramę, dwa ołtarze w nawach bocznych, posadzkę z betonowych płyt. Końcem roku wykonano prezbiterium z alabastrowym ołtarzem, ozdobną posadzkę i marmurową balustradę, oddzielająca prezbiterium od nawy głównej. Fundatorem głównego ołtarza był Kamil Wachlowski z Jaworzna. Ołtarz w stylu nowobarokowym łączy obramowanie obrazu Najświętszej Panny Nieustającej Pomocy, wykonane z białego alabastru z czarnymi żyłkami, z zapleczem ołtarza, wykonanym z czarnego alabastru z białymi żyłkami. 23 grudnia 1934 roku ksiądz prałat Stefan Skoczyński poświęcił ołtarz, a pierwszą mszę odprawił ksiądz proboszcz Andrzej Mroczek.