Baza Nurkowa "Koparki"

• adres: 43-602 Jaworzno-Szczakowa, ul. Płetwonurków 1
  • koordynaty: +50° 13' 41.24", +19° 18' 46.27"
  • tel.: 530-900-925
  • www: viasport.pl/nurkowanie

Via Sport Diving Marina "Koparki" znajduje się na terenie dawnego kamieniołomu "Gródek". Obecnie na terenie Diving Mariny funkcjonuje tymczasowa, ale wciąż rozwijająca się, baza nurkowa. Jak mówią właściciele mają na celu stworzenie nowoczesnego kompleksu rekreacyjno-sportowego - nie tylko dla wielbicieli nurkowania - ale także dla miłośników innych aktywności i dyscyplin sportowych, bez ograniczeń ze względu na porę roku czy wiek.

Akwen z niezwykle turkusową wodą powstał w 1997 roku w wyniku zalania kamieniołomu urzekający akwen stał się wręcz obiektem kultu wśród wielu nurków w Polsce i zagranicą. Zdaniem wielu specjalistów akwen Diving Mariny „Koparki”, obok znajdującej się na Suwalszczyźnie „Hańczy”, jest jednym z najciekawszych tego typu miejsc nurkowych w Polsce.

Dno zbiornika jest płaskie, głębokość waha się pomiędzy 10 a 15 metrami. Dzięki czemu, akwen jest doskonałym miejscem do przeprowadzania różnego rodzaju szkoleń nurkowych, a jego urozmaicone podwodnymi atrakcjami dno stanowi ciekawe wyzwanie dla miłośników divingu. Wodne atrakcje, takie jak koparki czy ogromne łyżki są specjalnie obojkowane. Zejście do wody jest możliwe poprzez przymocowane do brzegu akwenu drabinki oraz 3 pomostów z zanurzonymi na głębokości 5 metrów pływającymi platformami, które służą do ćwiczeń i nauki. Warto zaznaczyć, że wejście do wody może stanowić pewną trudność dla osób rozpoczynających swoja przygodę w nurkowaniem, gdyż następuje ono w miejscu, gdzie głębokość wody sięga 12-14 metrów.

Godziny otwarcia:

• w okresie wiosenno-letnim  baza jest czynna od godz. 8.00 do godz. 24.00 (Istnieje możliwość umówienia się na nurkowanie nocne),
  • sprężarkownia funkcjonuje od godz. 8:00 do godz. 18:00,
  • w okresie zimowym zapraszamy do bazy nurkowej od godz. 8.00 do godz. 16.00 (Istnieje możliwość umówienia się na nurkowanie nocne).

Opłaty dla płetwonurków:

W cenę 30 zł wliczony jest w okresie zimowym również ciepły poczęstunek w postaci gorących napojów i zupy. Korzystanie z wypożyczalni butli, sprężarkowni oraz z banku gazów jest płatne dodatkowo.

Źródło zdjęć: Wikimapia