Co ? Gdzie ? Kiedy ?

Kalendarz

Polecamy

Trasa 485

Turystyka rowerowa

 

Trasa 485 zaczyna swój bieg na węźle szlaków na ul. Płetwonurków. Kierujemy się na południe i dojeżdżamy do terenu bazy nurkowej “Orka”. Wjazd na teren bazy jest płatny. My kierujemy się drogą żwirową w prawo. Objeżdżamy kamieniołom “Gródek” od strony południowej i docieramy do ulicy Zabłocie. Jedziemy prosto i na skrzyżowaniu z ulicą budowlaną skręcamy w prawo. Szlak kończy swój bieg na skrzyżowaniu z ulicą Ciężkowicką.

Trasa 484

Turystyka rowerowa

 

Trasa 484 ma swój początek na węźle szlaków pod dworcem kolejowym w dzielnicy Szczakowa. Niedaleko na ul. Kościuszki znajduje się pomnik. Jedziemy na południe ul. Jagiellońską. Za mostem nad Kozim Brodem przejeżdżamy obok pomnika Kolejarzy. Następnie skręcamy w lewo w ulicę Wolności i mijamy pomnik grunwaldzki oraz kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej. Ulicę Jana III Sobieskiego przejeżdżamy na wprost i dojeżdżamy do skrzyżowania z ulicą wyłożoną płytami betonowymi. Skręcamy w lewo i mijamy cmentarz w Szczakowej. Dojeżdżamy do ul. Płetwonurków i skręcamy w lewo po czym od razu ostro w lewo pod górę w leśną drogę. Jedziemy cały czas prosto. Po lewej stronie znajduje się Remiza Leśna Bucze. Jedziemy północną stroną nieczynnego kamieniołomu “Gródek” gdzie znajduje się baza nurkowa “Orka”. Dojeżdżamy do ul. Gródek gdzie przy wiadukcie kolejowym znajduje się koniec trasy. Niedaleko przy ulicy ks. Mroczka znajduje się budynek Starej Rzeźni.

Trasa 482

Turystyka rowerowa

 

Szlak zaczyna swój bieg pod motelem “Wodnik” przy zalewie “Sosina”. Kierujemy się na południe i jedziemy wzdłuż zalewu. W pewnym momencie szlaki czarny (472) i zielony (475) odchodzą w lewo. My jedziemy prosto i przekraczamy potok Kozi Bród. Zaraz skręcamy w prawo i przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym. Skręcamy w lewo w ul. Dembowskiego a następnie w prawo w ul. Orkana, a lewo w ul. Chocimską. Przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym. Następnie skręcamy w prawo w ul. Poniatowskiego, w lewo w ul. Solskiego, w prawo w ul. Przemysłową i w lewo w ul. kpt. Karola Pniaka. Znajdujemy się na osiedlu przyfabrycznym, po prawej stronie zabudowania byłej cementowni. Przejeżdżamy przez ul. Jana III Sobieskiego i wjeżdżamy na ul. Płetwonurków. Jadąc w lewo znajdziemy Remizę Leśną Bucze a prosto ulicą Płetwonurków dojedziemy do Centrum Nurkowego “Orka”. My skręcamy w prawo i jedziemy początkowo po płytach betonowych mijając cmentarz szczakowski. Jedziemy cały czas prosto docierając aż do nieczynnego kamieniołomu “Sodowa Góra” gdzie realizowany jest projekt “GEOsfery”.

Dojeżdżamy do ul. św. Wojciecha i przejeżdżamy ją na wprost. Dalej jedziemy prosto polną drogą razem z czarnym szlakiem (473). Po drodze mijamy krzyżujące się szlaki zielony (470) i żółty (476). Jedziemy cały czas prosto omijąjąc budynek Szkoły Podstawowej nr 3 od północy. Dojeżdżamy do ul. Szczakowskiej, którą przekraczamy na wprost. Jedziemy prosto ul. Upadową na końcu której skręcamy w lewo w żwirową Długoszyńską. Dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w lewo. Jedziemy przez chwilę ze szlakiem czarnym (472). Następnie odbijamy w prawo w ul. Storczyków. Dojeżdżamy do ul. Szczotki i skręcamy w lewo. Jedziemy cały czas prosto i przekraczamy ul. Katowicką na sygnalizowanym przejściu. Jedziemy kawałek ul. Wyspiańskiego i skręcamy w ul. Wybickiego. Tu szlak się kończy.

Trasa 483

Turystyka rowerowa

 

Trasa 483 zaczyna się na ul. Ciężkowickiej na węźle szlaków. Biegnie trasą projektowanej ścieżki dydaktycznej “Doliska”. Jedziemy na południe ul. Karola Chodzkiewicza. Jedziemy przez niecałe 2 km po czym z lewej strony dochodzi szlak czarny (472). Skręcamy w prawo i jedziemy razem ze szlakiem czarnym. Mijamy punkt odpoczynkowy i skręcamy w prawo kontynuujemy jazdę przez około 1500 m. Dojeżdżamy do ulicy Drozdowej i skręcamy w prawo. Dojeżdżamy do punktu początkowego i tu znajduje się koniec trasy.

Trasa 481

Turystyka rowerowa

 

Trasa zaczyna się na węźle szlaków niedaleko siedziby jaworznickiego oddziału PTTK oraz parku miejskiego. W pobliżu warto zobaczyć również zespół willowo-parkowy dawnej dyrekcji Jaworznickiego Gwarectwa Kopalń (obiekt 1) oraz budynek dawnego kasyna urzędniczego. Kierujemy się na północ wzdłuż parku ulicą Zieloną. Dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Pocztową. Znajduje się tam budynek muzeum miejskiego. Kierując się w lewo dojedziemy do rynku, kolegiaty p.w. św Wojciecha i budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej. My przejeżdżamy na wprost, mijamy komendę policji i skręcamy w ul. Białą. Po dojechaniu do ul. Wandy skręcamy w prawo i dojeżdżamy do ul. Kołłątaja w miejscu gdzie stoi krzyż braci Pytlów. Przejeżdżamy na wprost i jeziemy polą drogą razem ze szlakiem czarnym (473). Jedziemy cały czas prosto mijając “Równą Górkę” i początek trasy żółtej (480). Jedziemy polną drogą w kierunku Góry Grodzisko. Nasz szlak mija górę południowym zboczem. Trasa ma bardzo duże walory krajobrazowe. Mijamy miejsce odpoczynkowe i zjeżdżamy ze wzgórza korzystając ze wschodniego zbocza.

Przejeżdząmy przez las między dzielnicą Bory a Byczyną. Mijamy źródełko wody pitnej i przejeżdżając przez krótką ulicę Potokową wyjeżdżamy na ulicy Chryzantemowej tuż obok cmentarza w Byczynie. Skręcamy w prawo i za mostkiem od razu w lewo w ulicę Liliową. Następnie w lewo w Ćwiklińskiej, w prawo w Wysockiego i dojeżdżamy do ul. Gwardzistów. Skręcając w ul. Kościelną pod górę dojedziemy do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. My skręcamy w prawo i dojeżdżamy do ul. Krakowskiej (DK 79). Zobaczyć tam można pomnik partyzantów z Byczyny. Ulicę krakowską należy przekroczyć używając przejścia dla pieszych. Następnie razem ze szlakami czarnym (472) i zielonym (007) jedziemy ul. Korczyńskiego. Za remizą rozstajemy się z pozostałymi szlakami i skręcamy w lewo w ul. Kaczeńców. Jedziemy cały czas prosto i ponownie dojeżdżamy do DK 79. W lewo za około 1000 m znajduje się kapliczka. My ostrożnie przekraczamy jezdnię i jedziemy dalej prosto polną drogą. Dojeżdżamy do rozwidlenia dróg i wybieramy drugą z prawej. Jedziemy prosto i dojeżdżamy do ulicy Bratków w dzielnicy Cezarówka Dolna. Jadąc w prawo dojechalibyśmy do wzgórza Korzeniec. My skręcamy w lewo i jedziemy w stronę Cezarówki górnej. Zaliczamy stromy ale krótki podjazd i jedziemy przez chwilę pośród drzew. Na skrzyżowaniu skręcamy w ul. Cezarówka Górna i jedziemy prosto aż do końca zabudowań. Następnie skręcamy w lewo w drogę gruntową, którą docieramy do asfaltowanej ul. Jesiennej. Po lewej stronie znajduje się kopalnia piasku “Jeziorki”.

My kierujemy się prosto nieco podmokłą drogą leśną po terenie należącym już do miasta Chrzanowa. Dojeżdżamy do potoku łużnik i skręcamy w prawo. Jedziemy wzdłuż strumyka i przejeżdżamy tunelem pod linią kolejową. Następnie jedziemy cały czas prosto w kierunku północnym. Mijamy najstarszą w mieście kapliczkę i docieramy do “Suchego Stawu”. W lesie po lewej stronie znajdują się remizy leśne “Pola-Mostki”. Jedziemy cały czas prosto. Dojeżdżamy do ul. Luszowskiej którą docieramy do ul. Wyzwolenia. Skręcamy w lewo i zjeżdżamy w dół. Tak docieramy do Centrum Ciężkowic. Po prawej znajduje się kościół pw. NMP Nieustającej Pomocy. My skręcamy w prawo i po kilkudziesięciu metrach w lewo w ul. Młyny Serafińskie. Wybierając na rozwidleniu ul. Filomatów dojedziemy do Hippicznego Ośrodka Rehabilitacyjno-Rekreacyjnego. My jednak jedziemy dalej ul. Młyny Serafińskie docierając do potoku Kozi Bród. Za mostem skręcamy w lewo w gruntową ulicę Kosynierów. W pewnym momencie szlak czarny (472) odchodzi w lewo. My wybieramy prawe rozwidlenie. Na następnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jedziemy razem ze szlakiem zielonym (475) wzdłuż zalewu “Sosina”. Docieramy do węzła szlaków po motelem “Wodnik”.