Co ? Gdzie ? Kiedy ?

Kalendarz

Polecamy

Trasa 028

Turystyka rowerowa

 

Trasa 028 jest fragmentem śląskiego szlaku Łaziska Górne- Mikołów- Katowice-Podlesie- Mysłowice-Brzezinka- Jaworzno. W Jaworznie szlak zaczyna się w okolicach urzędu miejskiego. Kierujemy się na północny- zachód. Z lewej strony mijamy kompleks willowo-parkowy i budynek dawnego kasyna urzędniczego. Następnie skręcamy w lewo w ul. Matejki. Mijamy Szkołę Podstawową nr 1 i skręcamy w ul. Rzemieślniczą. Dojeżdżamy do skrzyżowania ulic Rzemieślniczej i Chopina. Po prawej stronie zobaczyć można plac po zlikwidowanej w 2000 roku kopalni Jaworzno Ruch II Kościuszko. Obecnie powstają tam “Jaworznickie Planty” oraz planowana jest budowa galerii handlowej. Skręcamy w lewo w ul. Chopina i dojeżdżamy nią to DK 79. Przekroczyć ją należy używając przejścia dla pieszych.

Po przejściu drogi skręcamy w prawo w ulicę Szelonka a następnie znowu w prawo w żwirową ulicę Żywiczną. Przecinamy ulicę Piaskową i dalej wzdłuż lasu dojeżdżamy do stadionu i ul. Moniuszki. Przekraczamy ją i wjeżdżamy drogą gruntową do lasu. Następnie dojeżdżamy do skrzyżowania w lesie i skręcamy w lewo razem z czerwonym szlakiem (479). Kolejny raz Przejeżdżamy przez ul. Moniuszki i od razu skręcamy w lewo jadąc wzdłuż prowadzonego po powierzchni gruntu ciepłociągu. Dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w prawo. Jadąc początkowo po płytach betonowych a później dobrą leśną drogą dojeżdżamy do zalewisk pogórniczych w kompleksie leśnym “Podłęże”.

Możemy tu odpocząć w przygotowanym miejscu postojowym. Trasa w miejscu tym pokrywa się ze ścieżką edukacyjną w lesie wokół Elektrowni Jaworzno III. Jedziemy dalej prosto i dojeżdżamy do czarnego szlaku 472. Skręcamy w prawo i kierujemy się w stronę widocznej Elektrowni Jaworzno III. Dojeżdżamy do ul. Promiennej i jedziemy aż do ul. Wojska Polskiego. Po prawej stronie zobaczyć można zabudowania Elektrowni Jaworzno III wraz z monumentalnym 300-metrowym kominem i trzema 120-metrowymi chłodniami. Po dojechaniu do ul. Wojska Polskiego skręcamy w lewo i jedziemy prosto. Dojeżdżamy do mostu na rzece Przemsza. Tutaj kończy się jaworznickie znakowanie szlaku. Jadąc dalej przekraczamy historyczną granicę między Małopolską a Śląskiem.