Co ? Gdzie ? Kiedy ?

Kalendarz

Polecamy

Trasa 481

Turystyka rowerowa

 

Trasa zaczyna się na węźle szlaków niedaleko siedziby jaworznickiego oddziału PTTK oraz parku miejskiego. W pobliżu warto zobaczyć również zespół willowo-parkowy dawnej dyrekcji Jaworznickiego Gwarectwa Kopalń (obiekt 1) oraz budynek dawnego kasyna urzędniczego. Kierujemy się na północ wzdłuż parku ulicą Zieloną. Dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Pocztową. Znajduje się tam budynek muzeum miejskiego. Kierując się w lewo dojedziemy do rynku, kolegiaty p.w. św Wojciecha i budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej. My przejeżdżamy na wprost, mijamy komendę policji i skręcamy w ul. Białą. Po dojechaniu do ul. Wandy skręcamy w prawo i dojeżdżamy do ul. Kołłątaja w miejscu gdzie stoi krzyż braci Pytlów. Przejeżdżamy na wprost i jeziemy polą drogą razem ze szlakiem czarnym (473). Jedziemy cały czas prosto mijając “Równą Górkę” i początek trasy żółtej (480). Jedziemy polną drogą w kierunku Góry Grodzisko. Nasz szlak mija górę południowym zboczem. Trasa ma bardzo duże walory krajobrazowe. Mijamy miejsce odpoczynkowe i zjeżdżamy ze wzgórza korzystając ze wschodniego zbocza.

Przejeżdząmy przez las między dzielnicą Bory a Byczyną. Mijamy źródełko wody pitnej i przejeżdżając przez krótką ulicę Potokową wyjeżdżamy na ulicy Chryzantemowej tuż obok cmentarza w Byczynie. Skręcamy w prawo i za mostkiem od razu w lewo w ulicę Liliową. Następnie w lewo w Ćwiklińskiej, w prawo w Wysockiego i dojeżdżamy do ul. Gwardzistów. Skręcając w ul. Kościelną pod górę dojedziemy do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. My skręcamy w prawo i dojeżdżamy do ul. Krakowskiej (DK 79). Zobaczyć tam można pomnik partyzantów z Byczyny. Ulicę krakowską należy przekroczyć używając przejścia dla pieszych. Następnie razem ze szlakami czarnym (472) i zielonym (007) jedziemy ul. Korczyńskiego. Za remizą rozstajemy się z pozostałymi szlakami i skręcamy w lewo w ul. Kaczeńców. Jedziemy cały czas prosto i ponownie dojeżdżamy do DK 79. W lewo za około 1000 m znajduje się kapliczka. My ostrożnie przekraczamy jezdnię i jedziemy dalej prosto polną drogą. Dojeżdżamy do rozwidlenia dróg i wybieramy drugą z prawej. Jedziemy prosto i dojeżdżamy do ulicy Bratków w dzielnicy Cezarówka Dolna. Jadąc w prawo dojechalibyśmy do wzgórza Korzeniec. My skręcamy w lewo i jedziemy w stronę Cezarówki górnej. Zaliczamy stromy ale krótki podjazd i jedziemy przez chwilę pośród drzew. Na skrzyżowaniu skręcamy w ul. Cezarówka Górna i jedziemy prosto aż do końca zabudowań. Następnie skręcamy w lewo w drogę gruntową, którą docieramy do asfaltowanej ul. Jesiennej. Po lewej stronie znajduje się kopalnia piasku “Jeziorki”.

My kierujemy się prosto nieco podmokłą drogą leśną po terenie należącym już do miasta Chrzanowa. Dojeżdżamy do potoku łużnik i skręcamy w prawo. Jedziemy wzdłuż strumyka i przejeżdżamy tunelem pod linią kolejową. Następnie jedziemy cały czas prosto w kierunku północnym. Mijamy najstarszą w mieście kapliczkę i docieramy do “Suchego Stawu”. W lesie po lewej stronie znajdują się remizy leśne “Pola-Mostki”. Jedziemy cały czas prosto. Dojeżdżamy do ul. Luszowskiej którą docieramy do ul. Wyzwolenia. Skręcamy w lewo i zjeżdżamy w dół. Tak docieramy do Centrum Ciężkowic. Po prawej znajduje się kościół pw. NMP Nieustającej Pomocy. My skręcamy w prawo i po kilkudziesięciu metrach w lewo w ul. Młyny Serafińskie. Wybierając na rozwidleniu ul. Filomatów dojedziemy do Hippicznego Ośrodka Rehabilitacyjno-Rekreacyjnego. My jednak jedziemy dalej ul. Młyny Serafińskie docierając do potoku Kozi Bród. Za mostem skręcamy w lewo w gruntową ulicę Kosynierów. W pewnym momencie szlak czarny (472) odchodzi w lewo. My wybieramy prawe rozwidlenie. Na następnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jedziemy razem ze szlakiem zielonym (475) wzdłuż zalewu “Sosina”. Docieramy do węzła szlaków po motelem “Wodnik”.