Polecamy Książki

• Praktyczna kosmetologia.jpg
  • Zarys prawa.jpg

Czytelnia Naukowa i Czasopism

Księgozbiór Czytelni Naukowej liczy ponad 13 000 woluminów, wśród których dominują wydawnictwa naukowe i popularnonaukowe, obejmujące niemal wszystkie dziedziny wiedzy (np. administrację, socjologię, prawo, historię, nauki ścisłe, informatykę). W zbiorach znajdują się również wydawnictwa albumowe. Księgozbiór aktualizowany jest na bieżąco poprzez zakup nowości. Uzupełnieniem kolekcji jest tzw. kartoteka zagadnieniowa, czyli wykaz najważniejszych artykułów z czasopism. Wybrane materiały skoncentrowane są wokół najistotniejszych tematów społecznych, historycznych, naukowych czy literackich. Obejmują ponadto biografie najwybitniejszych twórców kultury, naukowców i postaci historycznych. Specjalnie przygotowany został również dział o historii Polski. Interesującą częścią Czytelni Naukowej jest tzw. Dział Książki Dawnej, w którym znajdują się egzemplarze pochodzące z XIX i z początku XX wieku. Warte uwagi są także wydawnictwa w języku chińskim, dotyczące m.in. kultury i sztuki, nowych mieszkańców Jaworzna. Swoje ważne miejsce w Czytelni Naukowej ma również zbiór publikacji, poświęconych Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem opisu struktur organizacyjnych, gospodarki, prawa, funduszy oraz ogólnego funkcjonowania wspólnoty.

Czytelnia Czasopism jest integralną częścią Czytelni Naukowej, oferującą gościom Biblioteki ponad 100 tytułów prasowych różnego typu. W stałej prenumeracie posiadamy periodyki, wśród których ze względu na częstotliwość ukazywania się wyróżniamy: dzienniki, tygodniki, miesięczniki oraz kwartalniki – regionalne i ogólnopolskie. Zbiory Czytelni Czasopism koncentrują się wokół wielu tematów, jak na przykład: nauki ekonomiczne, polityka, kultura, zdrowie, hobby, poradniki, sport, turystyka, informatyka, edukacja czy literatura. W archiwach Czytelni przechowywane są szczególnie bogate w informacje roczniki czasopism. Bibliotekarze oferują także możliwość wypożyczenia do domu wybranych gazet. W okresie od maja do września, funkcjonuje Czytelnia Letnia, która znajduje się w pobliżu wejścia do Biblioteki, tuż przy Rynku.