Budowa Biblioteki Głównej

Budowa Biblioteki Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie została dofinansowana kwotą 13 128 685,82 zł z Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Z przyjemnością przekazuję Państwu kilka najważniejszych informacji o nowym obiekcie. Zaprojektowany został przez architektów: Wojciecha Podleskiego i  Iwonę Niesporek-Zwarycz. Projekt zdobył I miejsce w ogólnopolskim konkursie i został wybrany do realizacji.
Budynek jest piękny, funkcjonalny, przyjazny dla użytkowników. Warunki korzystania z biblioteki oraz oferta usług bibliotecznych spełniają współczesne wymagania europejskie w tym zakresie.

Lokalizacja inwestycji.
W przeprowadzonym sondażu mieszkańcy uznali, że lokalizacja przyszłej biblioteki w sąsiedztwie Rynku jest najlepszą z możliwych. Walorem jest łatwość dostępu - w pobliżu przebiega główna arteria komunikacyjna miasta oraz znajdują się węzłowe punkty przesiadkowe (Pocztowa i Grunwaldzka-Merino), co dobrze komunikuje obiekt z wszystkimi osiedlami mieszkaniowymi. W rejonie Rynku, w odległości nie przekraczającej 0,5 km, zlokalizowanych jest szereg urzędów (w tym Urząd Miejski), instytucji (PZU, banki, redakcje gazet, Poczta Główna), obiektów kultury (MCKiS, Hala Widowiskowo-Sportowa, Muzeum Miasta), ciąg handlowy „Kocia”, co umożliwia wstąpienie do biblioteki „przy okazji” załatwiania innych spraw.
Usytuowanie nowego obiektu umacniać będzie miastotwórczą i kulturotwórczą rolę Biblioteki, przyczyni się do ożywienia Rynku.

Przeznaczenie i układ przestrzenny budynku.
Projekt architektoniczny budynku wybrany został spośród 13 prac nadesłanych na ogólnopolski, otwarty konkurs ogłoszony przez Urząd Miejski, który jest inwestorem obiektu. Budynek, dla ochrony istniejącego drzewostanu, ma kształt trzech przenikających się kostek wkomponowanych w istniejącą zieleń.
Dla wygody czytelników obiekt pomieści dwie biblioteki: Miejską Bibliotekę Publiczną i Bibliotekę Pedagogiczną (zlokalizowaną niedogodnie przy ul. Azot).
Całkowita powierzchnia użytkowa gmachu wynosi 3200 m2, z czego dla Biblioteki Publicznej 2600 m2 i dla Biblioteki Pedagogicznej 600 m2. Biblioteka Publiczna zajmować będzie kondygnację „0” - na poziomie terenu, kondygnację I oraz część kondygnacji II, Biblioteka Pedagogiczna ulokowana zostanie na kondygnacji II. Obiekt ma wielkie otwarte przestrzenie łatwo dostępne dla użytkowników. Praktycznie nie ma korytarzy i drzwi utrudniających dostęp do poszczególnych działów biblioteki - przestrzeń kształtowana jest odpowiednim układem sprzętu i mebli bibliotecznych. Ważną rolę estetyczną odgrywać będzie widoczna przez ogromne szyby zieleń drzew otaczających budynek. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Działy funkcjonalne Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Obiekt jest zaprojektowany zgodnie z międzynarodowymi standardami bibliotecznymi IFLA-UNESCO. Biblioteka będzie jedną z najnowocześniejszych w Polsce.
Znajdą się w niej następujące działy udostępniania zbiorów i pozyskiwania informacji naukowych:

1. Wypożyczalnia dla dorosłych z wolnym dostępem do zbiorów książkowych. Systemy wyszukiwawcze: katalogi tradycyjne (kartkowe), katalog komputerowy w systemie SOWA - Sokrates dostępny także poprzez Internet, bezpośrednio na półkach w odpowiednio opisanych działach (alejach i regałach), pośród których mogą przebywać czytelnicy.
  2. Czytelnia naukowa ze zbiorami książkowymi, zbiorami na nośnikach cyfrowych i dostępem do Internetu.
  3. Czytelnia czasopism, zbiorów regionalnych i zbiorów specjalnych (m.in. książka mówiona), z wyposażeniem klubowym do wygodnego czytania.
  4. Oddział dla dzieci; z wolnym dostępem do książek i czasopism, miejscami do czytania i odrabiania lekcji, wydzielonym pomieszczeniem do pracy zespołowej (konkursy, nauka języków).
  5. Dział multimedialny z wieloma stanowiskami komputerowymi połączonymi z serwerem obsługującym zbiory zapisane na nośnikach cyfrowych, zbiory filmowe (adaptacje filmowe arcydzieł literackich), z dostępem do Internetu. W dziale tym znajdują się także dwie salki projekcyjno-multimedialne: jedna mieszcząca 30 osób (np. klasę szkolną), druga dla 12 osób.

Niezależnie od powyższych działów funkcjonalnych w rejonie holu przy wejściu głównym znajdzie się informatorium, wielofunkcyjna sala spotkań literackich, wykładów, konferencji, projekcji audio-wizualnych itp., niewielka galeria wystawowa, kawiarenka, szatnia.
W Bibliotece Centralnej znajdą się także działy pracujące na rzecz całej sieci bibliotecznej w mieście: dyrekcja, dział gromadzenia i opracowania zbiorów, dział instrukcyjno-metodyczny oraz dział techniczny.
Biblioteka posiadać będzie warunki do tego, by stać się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i intelektualnego w Jaworznie. Zamysłem jest, aby użytkownicy biblioteki mając bogatą ofertę różnorodnych usług bibliotecznych i imprez kulturalno-oświatowych mogli w gmachu spędzić przyjemnie i pożytecznie wiele czasu.

Wykonawcą obiektu jest PBOiUT „Śląsk” Sp. z o.o. (zrealizował m.in. gmach Biblioteki Śląskiej). Prace budowlane trwają, zostaną zakończone do 30 czerwca 2007.

Biblioteka rozpoczęła działalność w nowym budynku 29 września 2007 r.