65-lecie MBP w Jaworznie

Jubileusz - plakatDrodzy Czytelnicy!

Pozwalamy sobie na tę poufałość, w dowód bliskości i zażyłości, jaką, po tych wspólnie spędzonych, 65. latach, silnie odczuwamy. Rocznice nastrajają nostalgicznie, wspominkowo ale są też momentem zbiorów plonów, i choć nie zamierzamy usiąść na laurach, warto przypomnieć o najciekawszych wydarzeniach, których byliśmy inicjatorami, świadkami lub uczestnikami, w naszej bibliotece.

Zapraszamy do wspólnej wędrówki sentymentalnej, przez kilkadziesiąt ostatnich lat, na spotkaniu, 16 stycznia br. o godz. 17.00, otwierającym obchody jubileuszu 65-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.

Podczas uroczystości przywołamy z naszej ulotnej pamięci osoby i zdarzenia, tworzące historię Biblioteki, ale postaramy się by opowieść prowadzona była w lekkim tonie, z dużą dawką humoru, uśmiechu i anegdot. Będzie tort i czas na życzenia dla szacownej Jubilatki oraz wieczór autorski z Gwiazdą-Niespodzianką. Wzruszenia i uśmiech – gwarantowane!

Świętujcie razem z nami!

Honorowy patronat nad rokiem jubileuszowym pełni
Prezydent Miasta Jaworzna.

Logotypy 65-lecie MBP w Jaworznie

Książka, od tysiącleci wiernie towarzyszy człowiekowi, stała się skarbnicą wiedzy i doświadczeń. Dla wielu z nas spotkanie z nią jest pasją, wielkim przeżyciem, który w umyśle czytającego pozostawia niezatarty ślad. Dlatego 16 stycznia, w miejscu, gdzie jak napisał Carlos Ruiz Záfon „Każda znajdująca się tu książka, każdy tom, posiadają własną duszę. I to zarówno duszę tego, kto daną książkę napisał, jak i dusze tych, którzy tę książkę przeczytali i tak mocno ją przeżyli, że zawładnęła ich wyobraźnią”, postanowiliśmy uczcić 65-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.

O godz. 17.00, w Galerii Exlibris, licznie zebrani przyjaciele Jubilatki, a wśród nich władze miasta, bibliotekarze oraz wierni czytelnicy, przywitani zostali przez Dyrektora Biblioteki – Monikę Rejdych. Najszczersze życzenia, złożyli prezydent miasta Paweł Silbert, senator Bogusław Śmigielski, z-ca dyrektora Biblioteki Śląskiej – Maria Gutowska oraz przedstawiciele instytucji i środowisk kultury w Jaworznie. Gościem specjalnym wieczoru, był znakomity satyryk, artysta kabaretowy – Marcin Daniec. Występ,okazał się nie lada niespodzianką, ponieważ do chwili zapowiedzi, nazwisko gwiazdy trzymane było w tajemnicy. Przez blisko godzinę, ten niezwykły obserwator życia codziennego i politycznego bawił zebraną publiczność.

Trwałą pamiątką tego wieczoru będą wydrukowane w nakładzie 200 egzemplarzy, Jednodniowe Bibliofakty – gazetka w lekkiej formie informująca o przeszłości i teraźniejszości Biblioteki. Dzieło to powstało dzięki redaktorkom: Marcie Chmielowskiej, Annie Sobuli i Izabeli Wróbel.

Na zakończenie programu artystycznego odbyliśmy sentymentalną podróż w czasie i przestrzeni, kiedy to, za sprawą prezentacji multimedialnej, opracowanej przez: Barbarę Błachaniec, Annę Moskal, Jolantę Stachańczyk i Mariusza Kędzierskiego, a zaprezentowanej przez Aleksandrę Bzowską i Annę Ptaszkiewicz-Godzinę, przypomnieliśmy sobie niektóre wydarzenia z 65-letniej historii szanownej Jubilatki – Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie. Na zakończenie, przy kawie i słodkim poczęstunku, podarowanym na tę okazję przez Zakład ciastkarsko-piekarski Pani Janiny Banasik, wszyscy przyjaciele Biblioteki oddali się wspólnemu świętowaniu i wspomnieniom.

Podziękowania należą się wszystkim, którzy przez dziesięciolecia dostrzegali wagę istnienia i funkcjonowania naszej Biblioteki oraz wspierali ją swoją pomocą. Dzięki temu, mogła ona spełniać swoje najważniejsze zadania, a co za tym idzie, służyć lokalnej społeczności.

Dziękujemy również zespołowi smyczkowemu „Camerata” pod kierunkiem Pani Ewy Gajda-Migacz z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaworznie, którego występ uświetnił czwartkową uroczystość inauguracyjną roku jubileuszowego.

Konkurs zagadek o bibliotece

65-lecie - Materiały multimedialne o bibliotece