Dokumenty archiwalne o Bibliotece

05.jpg01.jpg06.jpg08.jpg04.jpg07.jpg03.jpg02.jpg

Lata międzywojenne to okres, kiedy działalność bibliotek miała charakter społeczny i nieformalny. Skupiała się głównie wokół prężnie działających na terenie Jaworzna rozmaitego rodzaju towarzystw kulturalno-oświatowych i organizacji. Swoje niewielkie zasoby biblioteczne posiadały: Towarzystwo „Przyjaźń”, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Towarzystwo Szkół Ludowych, PPS, OMTUR, Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej. Dopiero Dekret o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi z 17 kwietnia 1946 roku stworzył podstawę prawną do powołania sieci bibliotek powszechnych w całym kraju.

W Jaworznie 16 stycznia 1949 roku powstała Miejska Biblioteka Publiczna. Instytucja otrzymała skromny lokal przy ul. A. Mickiewicza (róg Rynku). Podstawę księgozbioru stanowiły szczątki zachowanych zbiorów „Sokoła” i innych organizacji z lat międzywojennych, a także zbiórki publiczne wśród mieszkańców. Świadczyło to o dużym zapotrzebowaniu mieszkańców na odbudowę życia kulturalnego w mieście. W pierwszym roku działalności, księgozbiór wynosił 2.138 vol.

W kolejnych latach powstały filie w dzielnicach: Bory, Dąbrowa Narodowa, Długoszyn, Niedzieliska, Szczakowa, Osiedle Stałe, Podwale. W roku 1955 zbiory ogółem liczyły 8.983 vol. W 1972 roku MBP posiadała 8 filii w głównych dzielnicach miasta. W 1976 r. po reorganizacji administracyjnej kraju miasto przejęło trzy dzielnice z powiatu Chrzanów, a wraz z nimi funkcjonujące tam placówki biblioteczne.  Były to : Ciężkowice, Byczyna i Jeleń.

W latach 70-tych i 80-tych powstały kolejne agendy w dzielnicach: Jeziorki, Góra Piasku oraz Filia w Urzędzie Miejskim, a także dwie filie specjalne: na terenie Szpitala Miejskiego oraz Filia dla Niewidomych.

Biblioteka Główna trzykrotnie w swojej historii zmieniała lokalizację z powodu złego stanu technicznego budynków. Od 1987 r. ma siedzibę przy ul. Pocztowej 5, gdzie znajdują się samodzielne oddziały: Wypożyczalnia dla Dorosłych, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, Czytelnia Naukowa, Czytelnia Czasopism, oraz wyodrębniony użytkowo, choć nie lokalowo Dział Multimedialny ze stanowiskami komputerowymi do dyspozycji użytkowników, ulokowany w Czytelni Czasopism. Pracownicy służą pomocą w wyszukiwaniu faktograficznych i bibliograficznych informacji, zarówno na podstawie tradycyjnych dokumentów piśmienniczych, jak i źródeł elektronicznych.

Od 2001 r. bibliotece funkcjonuje komputerowy system biblioteczny SOWA, który pozwala na zautomatyzowanie prac bibliotecznych oraz na precyzyjne i relewantne wyszukiwanie informacji.

Obecnie MBP posiada 17 placówek na terenie całego miasta (jedna z filii jest jednak czasowo zamknięta), stan księgozbioru systematyczne wzrasta i wynosi ogółem 534.441 vol. (stan na 2013). Z sieci bibliotek korzysta 32% mieszkańców miasta, a biblioteka zaspokaja zróżnicowanym księgozbiorem potrzeby czytelnicze i edukacyjne czytelników. MBP rozszerza zakres podstawowych funkcji bibliotecznych o usługi internetowe, zmieniając się z tradycyjnej książnicy w centrum informacji.

Academica

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych

Ibuk Libra

Serwis książek elektronicznych