Klub Teatralny – Paw królowej

7 stycznia o godz. 16.00, uczestnicy kolejnego spotkania Klubu Teatralnego, poddani zostali nie lada próbie. W myśl opinii, przytoczonej przez naszego gościa – Sebastiana Majewskiego, zastępcę Dyrektora ds. Artystycznych Narodowego Starego Teatru w Krakowie, że „teatr musi boleć”, wspólnie obejrzeliśmy rejestrację spektaklu „Paw królowej”, w reż. Pawła Świątka, na podstawie powieści Doroty Masłowskiej.

Już sama lektura literackiego pierwowzoru jest wyzwaniem, nawet dla, obytych z różnymi tekstami, krytyków. I choć autorka otrzymała, w 2006 roku, za tę właśnie książkę, Literacką Nagrodę Nike, obecność utworu na rynku wydawniczym wywołało szereg kontrowersji. Zarzucano jej, że „kipi cynizmem, epatuje brzydotą i głupotą, zraża agresywnym językiem, brakiem spójnej fabuły” ("Wprost"). „Paw królowej” napisany jest rymowaną prozą, stylizowaną na piosenkę hip-hopową, będącą karykaturalnym odbiciem zmian, jakie zaszły w języku potocznym oraz sferze obyczajowości, kreowanej w dużej mierze przez media. Spektakl gorzki, choć nie pozbawiony elementów, przyswojonego już przez popkulturę, pełnego przemocy czarnego humoru, wart jest naszej uwagi, także ze względu na świetną grę aktorów. Podczas spotkania rozlosowane zostały podwójne zaproszenia do Narodowego Starego Teatru w Krakowie i Teatru Korez w Katowicach.

140107_klub_teatralny-01.jpg140107_klub_teatralny-02.jpg140107_klub_teatralny-03.jpg