Niezbędnik poetycki Macieja Szczawińskiego.

WIERSZ BUNT, WIERSZ CZUŁOŚĆ, WIERSZ ROZUM, WIERSZ SZALEŃSTWO. Przykłady różnych postaw poetyckich i sposobów jak się w nich odnajdować.

9 listopada br. o godz. 11.00, w Audytorium Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie miało miejsce kolejne wydarzenie, z cyklu „Niezbędnik poetycki Macieja Szczawińskiego”. Na przykładzie współczesnych wierszy, takich autorów jak Barbara Gruszka-Zych, Henryk Cierniak czy Marian Kisiel, ukazane zostały różne nurty, obecne w poezji oraz role, jakie pełnią poszczególne utwory, poprzez narzuconą im formę i treść. Wiele miejsca poświęcono, występującym w literaturze, rodzajom buntu, który przybierać może postać krzyku, jak również śmiechu, ironii oraz sarkazmu. Ważnym tematem, podejmowanym przez pisarzy i poetów, jest relacja z Absolutem (Bogiem). Wątek ten poruszyli także twórcy, prezentowani podczas spotkania przez Macieja Szczawińskiego, krytyka literackiego, redaktora Radia Katowice.
Inicjatywa odbywa się w ramach realizacji bibliotecznego projektu pn. „Stacja Jaworzno – pisarze i poeci”, dofinansowanego ze środków Fundacji Energetyka na Rzecz Polski Południowej.

161109_niezbednik_poetycki_1.JPG161109_niezbednik_poetycki_2.JPG161109_niezbednik_poetycki_3.JPG161109_niezbednik_poetycki_4.JPG161109_niezbednik_poetycki_5.JPG