Pomyśl Polsko… - koncert patriotyczno-historyczny

Wielu wzruszeń i niezapomnianych wrażeń, dostarczył uczestnikom, zainicjowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie, patriotyczno-historyczny koncert, z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, pt. „Pomyśl Polsko…”. Wydarzenie, odbywające się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna, zorganizowano w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków, w ramach lokalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które w tym roku połączono z uroczystością nadania, skwerowi przy Bibliotece Głównej, imienia Legionów Polskich,.
Uczczenie Święta Niepodległości w postaci koncertu piosenki żołnierskiej nie jest dziełem przypadku. Wiąże się bowiem z wieloletnią polską tradycją. Każde ważniejsze wydarzenie z naszych dziejów zostało upamiętnione w postaci śpiewanej. Największą, współczesną instytucją sceniczną, kultywującą  narodowe tradycje oraz rozpowszechniającą chwałę polskiego oręża poprzez pieśni, muzykę i taniec jest Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Zespół działa od ponad sześćdziesięciu lat, prezentując zróżnicowany repertuar, podczas licznych koncertów estradowych, plenerowych, kameralnych, symfonicznych, solistycznych i chóralnych, w kraju za granicą. Z racji tego, że polska tradycja narodowo-patriotyczna rozwijała się w duchu chrześcijaństwa, prócz pieśni żołnierskich, znaczna część, wykonywanych przez Zespół utworów, ma religijny charakter.  Obok nich, znajdują się znane i lubiane szlagiery muzyki rozrywkowej. W trakcie wtorkowego wieczoru, ze względu na okoliczności, związane ze Świętem 11. Listopada, zaprezentowano utwory patriotyczne i narodowe. Orkiestrą dyrygował Grzegorz Mielimąka, a komentarz słowny do utworów usłyszeliśmy w wykonaniu Tomasza Szuryna.

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania partnerom, tego niezwykłego wydarzenia, którzy bezinteresownie wsparli Bibliotekę, przy jego organizacji: Młodzieżowemu Domu Kultury im. Jaworzniaków, Biurowi Promocji i Informacji UM w Jaworznie, Wydziałowi Edukacji Kultury i Sportu, Miejskiemu Zarządowi Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie oraz patronowi medialnemu - tygodnikowi PULS.
Słowa podziękowania kierujemy również w stronę darczyńców: Piekarni Pawlak, Zakładowi Ciastkarsko-Piekarskiemu Janina Banasik oraz kwiaciarni Niezapominajka.