Mój wybór - moje życie - finał projektu

W poniedziałek, 16 grudnia, w bibliotecznej Galerii ExLibris odbyła się Gala Finałowa lokalnej kampanii profilaktycznej "Narkotyki - nie igraj z życiem" i projektu "Mój wybór - moje życie", podczas której inicjatorzy akcji oraz przedstawiciele instytucji zaangażowanych w jej realizację, dokonali oceny i podsumowania prowadzonych działań. W trakcie spotkania ogłoszono wyniki konkursu na opowiadanie komiksowe „Narkotyki i ich szkodliwość” oraz wręczono zwycięzcom rywalizacji nagrody i dyplomy uznania. Pierwsze miejsce zdobyła Grażyna Drabik, autorka komiksu „Ostatni raz”, uczennica Gimnazjum nr 4 w Jaworznie. Na drugim i trzecim miejscu znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w naszym mieście: Nikola Głuch za utwór „Kolorowy świat bez szarych narkotyków” oraz Grzegorz Szałyga autor pracy „Lepsze kosmiczne witaminki niż ziemskie amfetaminki". Wyróżnienie specjalne, przyznane przez GKRPA, otrzymał Gabriel Dysy z Gimnazjum nr 11 w Jaworznie.

Kulminacyjnym punktem uroczystości był występ Krzysztofa Jaryczewskiego - polskiego muzyka rockowego, kompozytora, założyciela, lidera i pierwszego wokalistę Oddziału Zamkniętego. Artysta zaprezentował się w swoim autorskim programie z zakresu profilaktyki uzależnień „Twoje życie twój wybór – stop dopalaczom, narkotykom, substancjom psychoaktywnym", w czasie którego wykonał kilka własnych kompozycji muzycznych i zaprosił młodzież do dyskusji o uzależnieniach.

Do realizacji bibliotecznego projektu "Mój wybór - moje życie" udało nam się zaprosić wykładowców i trenerów z następujących ośrodków szkoleniowych: Śląskie Centrum Profilaktyki, Małopolskie Centrum Profilaktyki, Fundacja Dzieci Niczyje, Stowarzyszenie „PoMOC”. Podczas zajęć omawiano zagadnienia związane zarówno z uzależnieniem od narkotyków, alkoholu, środków psychoaktywnych, jak i hazardu, Internetu czy gier komputerowych. W spotkaniach uczestniczyła młodzież z jaworznickich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nasze działania prowadzone były także w przerwie wakacyjnej oraz w okresie przedświątecznym, przy okazji organizacji spotkania z Mikołajem. W przygotowanych przez jaworznicką Książnicę spotkaniach brało udział ponad 3300 młodych ludzi. Ale liczby i statystyki to nie wszystko. To co spławiło nam największą satysfakcję to przekonanie, o tym, że działania odbywających się w Bibliotece spotkań, nie zakończyły się dla młodzieży na 45 minutach spędzonych w Audytorium, ale procentują przez trwałą zmianę sposobu myślenia wynikającą z pogłębienia świadomości wagi poruszanych problemów. Cieszymy się, że jako biblioteka mogliśmy aktywnie włączyć się w działania profilaktyczne, w których sens i potrzebę głęboko wierzymy.