Szwedzkie „Lekcje czytania” z Tygodnikiem Powszechnym

29 listopada odbyła się w Audytorium Miejskiej Biblioteki Publicznej, kolejna Lekcja czytania z Tygodnikiem Powszechnym. Akcja społeczna, z powodzeniem prowadzona od 2009 roku, ma na celu popularyzację literatury wśród młodzieży. Listopad jest miesiącem promocji szwedzkiej literatury na świecie, stąd to właśnie fragmenty historii autorstwa Astri Lindgren, były źródłem piątkowych interpretacyjnych rozważań. Dobór wynikał także z faktu, iż trudno znaleźć w całej twórczości, nie tylko dla dzieci, drugiej, tak wyrazistej postaci, jak Pippi Pończoszarka. O możliwościach wielotorowego odczytywania przygód i postawy bohaterki, świadczą choćby, będące w zbiorach Biblioteki, książki: „Dziwne dziecko” czy „Pippi i Sokrates. Filozoficzne wędrówki po świecie Astrid Lindgren”.

Spotkanie, z udziałem młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego, prowadziła Katarzyna Kubisiowska – dziennikarka, absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, współautorka książki pt. Lektury na ekranie, czyli mini leksykon adaptacji filmowych.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu "Życie jest teatrem".

131129_szwedzka_lekcja_czytania_02.jpg131129_szwedzka_lekcja_czytania_03.jpg131129_szwedzka_lekcja_czytania_01.jpg