Twórcy i ich dzieła. „Eugeniusz Oniegin” A. Puszkina

Punktem wyjścia do majowego spotkania, w ramach cyklu „Twórcy i ich dzieła”, był „Eugeniusz Oniegin”, uznawany za arcydzieło poemat dygresyjny Aleksandra Puszkina. Prace nad tekstem trwały blisko dziesięć lat. Utwór charakteryzuje się niezwykłą lekkością, dystansem w prezentowaniu zdarzeń i osób oraz spójną kompozycją.
Tytułowy bohater, pozbawiony złudzeń sceptyk, otwiera w literaturze rosyjskiej grupę postaci określanych mianem „ludzi zbędnych”. Jego historia stanowi do dzisiaj inspirację dla wielu twórców, wśród których znajdują się Piotr Czajkowski – autor, powstałej na kanwie poematu, opery czy Martha Fiennes – reżyserka filmu, opartego na literackim pierwowzorze.
Wśród uczestników spotkania rozlosowane zostały podwójne zaproszenia do Teatru Korez w Katowicach i Teatru Rozrywki w Chorzowie.

170516_tworcy_i_ich_dziela_1.JPG170516_tworcy_i_ich_dziela_2.JPG170516_tworcy_i_ich_dziela_3.JPG