Człowiek żyje, dopóki pamięć o nim trwa – wieczór wspomnień

12 listopada 2013 r. odbył się w Audytorium Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie wieczór zatytułowany „Człowiek żyje, dopóki pamięć o nim trwa”. Powodów do zorganizowania spotkania było kilka: wspomnienie jaworznickiego bohatera Karola Pniaka, w roku 15 rocznicy założenia Stowarzyszenia Lotników Polskich i 95 rocznicy powstania Polskiego Lotnictwa Wojskowego; zakończenie renowacji rynku w Jaworznie, które skłoniło nas do przypomnienia historii jego powstania i tego jak zmieniał się na przestrzeni wieków. Przy tej okazji przywołaliśmy postaci panów Radwańskich – ojca i syna (obydwoje nosili imię Feliks), którzy po raz pierwszy, plac przed jaworznickim kościołem nazwali Rynkiem oraz przygotowali plany jego architektonicznego uporządkowania i infrastruktury. Był to też dobry czas, aby wspomnieć Feliksa Magnusa Gryfitę, pierwszego, znanego z przekazów źródłowych, właściciela okolic Jaworzna. Klemens należał do znakomitego rodu i sam był postacią wyjątkową. Odegrał ważną rolę na dworach księstw: opolskiego i krakowskiego. Zginął na polu walki w obronie kraju. Na kartach polskiej historii Klemens Gryfita zapisał się jako fundator klasztoru sióstr Benedyktynek w Staniątkach, przekazując temu zakonowi cały swój majątek, w tym także jaworznickie osady.

131112_wieczor_wspomnien_03.jpg131112_wieczor_wspomnien_05.jpg131112_wieczor_wspomnien_02.jpg131112_wieczor_wspomnien_04.jpg131112_wieczor_wspomnien_01.jpg131112_wieczor_wspomnien_06.jpg