Narodowe Czytanie 2017

”Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, będące lekturą tegorocznego Narodowego Czytania, inicjatywy objętej Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, nawiązuje do autentycznych wydarzeń związanych ze słynnym ślubem młodopolskiego twórcy Lucjana Rydla i chłopki Jadwigi Mikołajczykówny. Wśród biesiadników zaproszonych do podkrakowskich Bronowic na uroczystość weselną obecny był również Wyspiański. Oto jak w „Plotce o Weselu” Tadeusz Boy-Żeleński opisał artystę „… szczelnie zapięty w swój czarny tużurek stał całą noc oparty o futrynę drzwi, patrząc swoimi stalowymi, niesamowitymi oczyma. Obok wrzało weselisko, huczały tańce, a tu do izby raz po raz wchodziło po parę osób, raz po raz dolatywał do jego uszu strzęp rozmowy. I tam ujrzał i usłyszał swoją sztukę”. W kilka miesięcy po tym zdarzeniu, na deskach teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, licznie zgromadzona publiczność po raz pierwszy zobaczyła stworzone przez Wyspiańskiego, a kreowane przez aktorów postaci dramatu.

W sobotę, 2 września, w jaworznickiej Bibliotece Głównej, za sprawą autorskiej interpretacji tekstu przez zaproszonych gości, mogliśmy choć na chwilę poczuć klimat i atmosferę opisanych w dramacie zdarzeń. Wśród osób czytających, które przyjęły zaproszenie Biblioteki znaleźli się: Ewa Sidełko-Paleczny - Sekretarz Miasta Jaworzna, Renata Gacek - Radna Rady Miejskiej w Jaworznie, Marta Figura - Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Orła Białego w Jaworznie, Łukasz Bartosik - Łowczy z Koła Łowieckiego „Kozioł" w Jaworznie, nauczycielki Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Orła Białego w Jaworznie: Halina Sokólska, Ewa Wieczorek, Daria Płatek, Magdalena Gajocha,  Joanna Matuszyk, Regina Koczur oraz uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie: Natalia Warzecha, Anna Pazdur, Dagmara Madej. Aby w pełni oddać charakter i znaczenie odgrywanych postaci, uczennice zaprezentowały się w strojach ludowych. W roli Gospodarza wystąpiła Monika Rejdych – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w  Jaworznie, a kwestię Poety odczytała Monika Ryter – Zastępca Dyrektora jaworznickiej Biblioteki.
Planując przebieg tegorocznej uroczystości, nie zapomnieliśmy o naszych najmłodszych czytelnikach, dla których przygotowaliśmy liczne atrakcje i animacje. Nawiązując do talentu malarskiego Wyspiańskiego, zaprezentowaliśmy „żywe” obrazy, pochodzące ze zbioru portretów dziecięcych artysty. W role małych bohaterów: Helenki z wazonem, Elizy Pareńskiej, Mietka i Śpiącego Stasia, wcielili się: Wiktoria Rząsa, Wiktoria Smoleń, Krystian Rząsa i Emma Michael. Małych aktorów przygotowała Monika Michael z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Jaworznie. Uzupełnieniem tematu były opracowane prezentacje multimedialne i wystawy, prezentujące biografię i twórczość Stanisława Wyspiańskiego.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania 2017. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy pod adresem Pani Dyrektor i grona pedagogicznego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jaworznie -  Współorganizatora tegorocznej edycji.