Wieczór poetycki z Dorotą Segdą – A. Puszkin Eugeniusz Oniegin

18 października odbył się niezwykły wieczór poetycki, w czasie którego wysłuchaliśmy fragmentów poematu dygresyjnego Aleksandra Puszkina - Eugeniusz Oniegin, w interpretacji Doroty Segdy. Aktorka, posiadająca tytuł profesora sztuk teatralnych związana jest przede wszystkim z Krakowem, gdzie gra na deskach Teatru Starego oraz pełni funkcję prorektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego.

Puszkin, prace, nad uznanym za arcydzieło utworem, rozpoczął w 1823 r. Pisał go nieregularnie do 1830 r. Jego tematem i bohaterem uczynił współczesne sobie społeczeństwo, na którego tle poznajemy m.in.: pozbawionego złudzeń dandysa – Oniegina (rozpoczynającego plejadę postaci tzw. ludzi zbędnych), Leńskiego – romantycznego poetę i Tatianę – nieszczęśliwie zakochaną heroinę. I właśnie miłosne perypetie bohaterów, sprawiają, że dzieło to, opierając się upływowi czasu jest nadal, z emocjami, czytane.
Przy tej okazji, gorąco polecamy Państwa uwadze, znajdujący się w naszych multimedialnych zbiorach, film Marthy Fiennes „Oniegin”, będący ekranizacją utworu Puszkina.
Spotkanie odbyło się w ramach bibliotecznego projektu: „Życie jest teatrem”, dzięki finansowanemu wsparciu Banku BPH oraz Fundacji Energetyka na Rzecz Polski Południowej.