Katowickie Prezentacje Biblioteczne 2017

Z ogromną radością pragniemy poinformować, że na tegorocznych Katowickich Prezentacjach Bibliotecznych, stanowisko naszej Biblioteki zostało ocenione najwyżej. Bogatą ofertę przedstawialiśmy zgodnie z tematem przewodnim „Hobbit – opowieści o powieści”, nawiązującym do twórczości jednego z najpopularniejszych pisarzy – J.R.R. Tolkiena. Oprócz posiadanych wydawnictw w postaci tradycyjnych książek, zabraliśmy ze sobą także dzieła pisarza w formie audiobooków oraz plików elektronicznych zapisanych w pamięci nowoczesnych urządzeń, z których mogą korzystać nasi czytelnicy, takich jak: czytaki, czytniki i tablety. Dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się walki robotów, zbudowanych z klocków LEGO, poruszających się zgodnie z odgłosami imitującymi legendarne potyczki krasnoludów z orkami. Z tej okazji przygotowaliśmy również ulotki, promujące naszą działalność oraz prezentację multimedialną, przybliżającą życie i twórczość pisarza. Sporą atrakcją były również makiety, dzięki którym ochotnicy mogli wykonać zdjęcie, upamiętniające ich wcielenie się w jedną ze znanych z kart powieści postaci. Ważny element dekoracji naszej strefy stanowiły własnoręcznie wykonane lalki. Coroczna inicjatywa Biblioteki Śląskiej ma na celu integrację środowiska bibliotekarskiego w województwie śląskim, wymianę zawodowych doświadczeń oraz promocję książki dla dzieci. W trakcie wydarzenia odbywają się także wykłady, spotkania, prelekcje z udziałem zaproszonych gości – znanych pisarzy, artystów, ludzi nauki, a także koncerty, pokazy sceniczne, kiermasze i konkursy. Podczas Katowickich Prezentacji Bibliotecznych wręczane są literackie Nagrody Guliwera. W bieżącym roku otrzymał ją Kazimierz Szymeczko.