Wokół Wielkiej Sceny. Świat kobiet w operach Giacomo Pucciniego

Wokół Wielkiej Sceny - 25 października 2016 godzina 1725 października o godz. 17.00, serdecznie zapraszamy na inaugurację nowego, bibliotecznego cyklu pn. Wokół Wielkiej Sceny. Podczas comiesięcznych, wieczornych audycji operowych, przybliżać będziemy sylwetki i twórczość najważniejszych kompozytorów muzyki poważnej. Wśród podejmowanych tematów pojawią się także omówienia motywów obecnych w poszczególnych dziełach i próba osadzenia ich w kontekstach historyczno-kulturowych. Pierwsze spotkanie poświęcone zostanie kobietom w operach Giacomo Pucciniego. Wydarzenia prowadzić będzie dyrygent Maciej Tomasiewicz.

Imprezę finansowo wspiera Fundacja Energetyka na Rzecz Polski Południowej w ramach bibliotecznego projektu „Koło Kwintowe - Ars rozważania o literaturze i muzyce".

Maciej Tomasiewicz
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył studia I stopnia na kierunku: kompozycja i teoria muzyki oraz studia I i II stopnia z wyróżnieniem w dyscyplinie artystycznej: dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie dr hab. Szymona Bywalca, pod którego okiem kształci się także na studiach doktoranckich. Uczestniczył w Mistrzowskim Kursie Dyrygenckim prowadzonym przez Michaela Dittricha w Budapeszcie, gdzie w drodze konkursu otrzymał II nagrodę. Uczestniczył także w kursach prowadzonych m.in. przez Gabriela Chmurę, Jacka Kaspszyka, Larrego Livingstona. Jest związany z Orkiestrą Kameralną Archetti z którą współpracował jako skrzypek - a od 2014 roku jako jej dyrygent. Od 2015 roku pełni funkcję dyrygenta Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Bytomiu oraz Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od października 2016 roku pracuje jako asystent dyrygenta w Polskiej Orkiestrze Sinfonii Iuventus.
Dotychczas asystował dyrygentom tej miary, co: Jacek Kaspszyk, Alexander Liebreich, Mirosław Jacek Błaszczyk, Michał Klauza czy Szymon Bywalec. Współpracował jako asystent dyrygenta z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a także z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie przygotowywał premierę Strasznego dworu Stanisława Moniuszki w reżyserii Krystyny Jandy. Prowadził koncerty m.in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonią Śląską, Świętokrzyską, Zielonogórską, Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Muzyki Nowej.
Ponadto został wyłoniony przez Instytut Muzyki i Tańca, w ramach pierwszej edycji programu „Dyrygent-rezydent” wraz z Filharmonią Śląską. W sezonie 2015/2016 współpracował, w ramach trzeciej edycji tego programu, z Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku – Operą i Filharmonią Podlaską.
źródło: Maciej Tomasiewicz