Znów tego roku śliwy widzę i wiśnie, wisterię, barwne klony". Wernisaż wystawy Anny Chmiel

Wernisaż wystawy Anny Chmiel - 22 czerwca 2017 godzina 18Serdecznie zapraszamy do bibliotecznej Galerii ExLibris, w której od 22 czerwca br. prezentować będziemy prace malarskie Anny Chmiel.
Artystka o wystawie:
„Tytułowa sentencja, to haiku autorstwa Saikaku, ze zbioru Hasu-no mi, 1690 r. Jest to forma pełna i skończona. W tych kilku zaledwie słowach zawarta jest myśl, wrażenie, które powraca do mnie co roku. Znów widzę nadchodzącą przemianę i czuję, że jestem jej częścią. Z biegiem lat wrażenie umacnia się, a tym samym sprawia mi coraz większą przyjemność.
Czas kwitnienia to tylko moment, trwa zaledwie tydzień, może dwa. Przekwitają dzikie śliwy, potem wiśnie, klony wybarwiają się soczystą zielenią, a wisteria mieni się delikatnym fioletem.
Cykliczność pór roku jest jak pejzaż, w którym mogą rozbłysnąć i zgasnąć wszystkie emocje. Ten akt uświadamia mi pełnię życia i jednocześnie, niezmiennie przypomina o przemijaniu. Malując akwarele daję świadectwo pięknej zmiany dokonującej się w naturze”.
Wernisaż uroczyście otwierający ekspozycję odbędzie się 22 czerwca o godz. 18.00.

Anna Chmiel
Niezależna malarka, prowadząca małe studio w Krakowie. Tu ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Studia na wydziale konserwacji wpłynęły na stosunek artystki do materii malarskiej. Swoja wiedzę czerpie z rozmaitych źródeł, od starych traktatów, poprzez fachowe artykuły, fora internetowe po filmy o pracy innych twórców.  Od dziecka lubiła stare książki, przedmioty dawne, receptury i przepisy. To wszystko odnalazła w technikach dawnych i współczesnych mistrzów malarstwa. Interesuje ją twórcze zestawienie starych technik z nowymi formami, estetyką, możliwościami technologicznymi i materiałami. W sztuce szuka głębokiej refleksji, zaangażowania i maestrii. Ważna dla niej jest tajemnica, umiejętność operowania symbolami i archetypami by dotrzeć do podświadomości odbiorcy. Duży wpływ na jej twórczość ma zarówno sztuka zachodnia jak i daleki wschód, zwłaszcza Japonia. Kocha muzykę, którą uważa za źródło inspiracji i refleksji. Jej marzeniem jest zrobić kiedyś serię obrazów poświęconych ulubionym utworom muzycznym.
Źródło: www.annachmiel.com