Biblioteka dla powietrza

Start         Wyniki pomiarów         Smog - fakty i mity         Wiesz czym oddychasz?

Szanowni Czytelnicy,
z przyjemnością informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie pozyskała grant w II edycji Programu Grantowego ENERIS „Pomysły chroniące środowisko”, na realizację projektu „Biblioteka dla powietrza”, opracowanego przez bibliotekarzy - pracowników Filii Podłeże 1. Przystępując do realizacji zadania, pragniemy przybliżyć jeden z najważniejszych problemów środowiskowych w Polsce, jakim jest jakość naszego powietrza, sprowadzając go do skali lokalnej.
Wybory dokonywane w codziennym życiu przez każdego z nas mają istotny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Ponieważ rozwiązanie problemu, związanego z jego zanieczyszczeniem, leży w gestii nas wszystkich, istnieje konieczność budowania świadomości wśród społeczności, które chcą oddychać powietrzem bezpiecznym dla zdrowia.
Głównym celem projektu, do udziału w którym Państwa serdecznie zapraszamy, jest kształtowanie emocjonalnego stosunku do ochrony środowiska, umiejętności podejmowania świadomych decyzji, oraz zdawania sobie sprawy z ich konsekwencji.
Kluczowe przesłanie, które staraliśmy się zawrzeć w projekcie, to uświadomienie Państwu korzyści, jakie niosą działania służące poprawie jakości powietrza oraz pozwalające przystosować się do niekorzystnych zmian.
Mamy nadzieję, że udostępniane na bieżąco, na stronie internetowej Biblioteki, wyniki pomiaru jakości powietrza, spotkanie edukacyjne poświęcone smogowi jako widocznemu efektowi niskiej emisji, nowe pozycje książkowe czy zadanie konkursowe w formie listu, będą małym lecz cennym wkładem w konieczną walkę o wysoką jakość powietrza którym oddychamy.
Pamiętajmy, chodzi o środowisko, w którym żyjemy! Jak my je szanujemy, tak ono się nam odpłaca w myśl powiedzenia ekonomisty Miltona Friedmana: „Nie ma czegoś takiego jak darmowy obiad”. W przyrodzie również.