Miedzy Wschodem a Zachodem - wystawa ikon

Wystawa Ikon Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do bibliotecznej Galerii ExLibris, w której od 1 do 17 września br. prezentować będziemy wystawę ikon pt. „Miedzy Wschodem a Zachodem”. Ekspozycja, składająca się z 31 prac, to owoc plenerów ikonograficznych polskich i ukraińskich malarzy ikon. Inicjatorami przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej Sarepta oraz Katedra Sztuki Sakralnej ASP we Lwowie. Wystawa zorganizowana zostanie w ramach lokalnych obchodów 70. rocznicy Akcji Wisła.

Mateusz Sora – kurator wystawy
„Niewielka, położona wśród gór wieś - Nowica, jest miejscem, gdzie od wielu lat realizowane są przedsięwzięcia, których wspólnym mianownikiem jest czerpanie z tradycji zróżnicowanego kulturowo, konfesyjnie i etnicznie Pogranicza. Zapewne dlatego, na przekór pozornie nieprzekraczalnym granicom to miejsce stało się ważnym punktem spotkania i dialogu dla wielu twórców ze Wschodu i Zachodu Europy.
W Nowicy do dziś zachowały się zabytkowe cerkwie i kaplica, charakterystyczne drewniane domy – chyże, i rozsiane wzdłuż drogi krzyże. Właśnie od odnowy przydrożnych krzyży zaczęły się wspólne przedsięwzięcia Bractwa Młodzieży Greckokatolickiej Sarepta i Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy. Wydawało nam się, na początku XXI w., że warto wspólnie podjąć się odnowy chylących się ku upadkowi symboli wiary dawnych mieszkańców Nowicy. Kolejne wspólnie realizowane przedsięwzięcia ośmieliły nas do poszukiwania nowych formy współpracy. Inspiracją dla Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów było nawiązanie kontaktów ze środowiskami artystów kontynuujących w Polsce tradycję sztuki cerkiewnej, jak i środowiskiem lwowskich malarzy - wykładowców, absolwentów i studentów Katedry Sztuki Sakralnej ASP we Lwowie.
Na co dzień malarze ikon pracują w oddalonych od siebie i odizolowanych ośrodkach. Gdy zaproponowaliśmy im udział w plenerze byli w pierwszej chwili zdziwieni - owszem brali udział w plenerach, ale nigdy w takim. Zaplanowaliśmy udział w plenerze duszpasterza, nie planowaliśmy natomiast, że rym życia w czasie naszego nowickiego pleneru nawiąże do rytmu życia klasztornego – liturgia poranna, posiłek, wspólna praca, posiłek, wieczorna liturgia. Ten rytm, zaistniał „naturalnie”, a program plenerów w Nowicy uzupełniły seminaria w których uczestniczą historycy i krytycy sztuki, kulturoznawcy, konserwatorzy, architekci. Przygotowując kolejne edycje nowickich plenerów staramy się tworzyć przestrzeń dla nieskrępowanych, osobistych wypowiedzi artystów czerpiących z tradycji malarstwa cerkiewnego. Jest to jedna z niewielu okazji do rzeczywistego dialogu twórców reprezentujących różne szkoły, którzy jednocześnie szukają nowych, współczesnych form dla przedstawienia Dobrej Nowiny.
Prezentowane na wystawie prace powstały w Nowicy w latach 2009-2015, w trakcie wrześniowych
plenerów. Ich autorami są artyści z Polski i Ukrainy.”

źródło: ikonynowica.blogspot.com