Narodowe Czytanie 2017. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

Narodowe CzytanieOgólnopolska akcja Narodowego Czytania, odbywająca się pod patronatem Pary Prezydenckiej, na trwale wrosła w kalendarz imprez organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie. Podczas tegorocznej odsłony, zachęcać będziemy mieszkańców naszego miasta do wspólnej lektury „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Wydarzenie przeprowadzimy na jaworznickim Rynku, 2 września br. Spotkanie rozpoczniemy o godz. 10.00 głośnym czytaniem fragmentów dramatu, w autorskiej interpretacji zaproszonych gości.
W roku bieżącym, w ramach realizacji przedsięwzięcia, zaprosiliśmy do współpracy grono pedagogiczne i uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Orła Białego w Jaworznie. Wspólnie z młodymi ludźmi przeniesiemy się do podkrakowskich Bronowic, by poczuć nastrój opisanego w dramacie miejsca i przypomnieć okoliczności, prezentowanych przez Wyspiańskiego wydarzeń. W klimat epoki wprowadzą nas bohaterowie utworu, w role których wcieli się młodzież jaworznickiego liceum. Aby w pełni oddać charakter i znaczenie odgrywanych postaci, uczniowie zaprezentują się w strojach ludowych.
Planując przebieg tegorocznej uroczystości, oczywiście nie zapomnimy o naszych najmłodszych czytelnikach, dla których przygotujemy liczne atrakcje i animacje, nawiązujące do twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Uczestnicy zabaw, wspólnie z bibliotekarzami, będą brali udział w zajęciach plastycznych, kolorując, przygotowane na bazie ilustracji prezentujących sceny z dramatu, obrazy czy wyplatając wianki. Co odważniejsi zmierzą się z pytaniami dotyczącymi historii Polski i bliskiego nam Krakowa. Wśród bibliotecznych propozycji dla najmłodszych, znajdzie się również punkt nawiązujący do talentu malarskiego Wyspiańskiego. W trakcie imprezy, będziemy prezentować „na żywo” obrazy pochodzące ze zbioru portretów dziecięcych artysty np: ,,Dziewczynka w niebieskim kapeluszu"  czy „Dziewczynka z fiołkami".
Czytelnicy, odwiedzający w tym dniu naszą Bibliotekę, będą mieli okazję obejrzeć przygotowane wystawy i prezentację multimedialną, przedstawiające biografię i twórczość Wyspiańskiego. Na bibliotecznej stronie internetowej można będzie rozwiązać quiz związany z postacią dramatopisarza.
Na spotkanie z bohaterami „Wesela” zapraszamy wszystkich mieszkańców Jaworzna. Warto przy tej okazji pamiętać o zabraniu ze sobą dzieł literata, z prywatnych domowych biblioteczek, gdyż będzie możliwość ozdobienia ich pamiątkową pieczęcią.
Narodowe Czytanie