Anna Jurksztowicz. Kolęda kulinarna czyli świąteczne spotkanie z książką, kuchnią i piosenką

Anna Jurksztowicz SpotkanieO tym, że święta tuż tuż, przypomina także kalendarz bibliotecznych wydarzeń, który w tym okresie opracowywany jest z jeszcze większą uwagą i starannością. Jak co roku przygotowujemy dla naszych Czytelników, wyjątkowe propozycje spotkań wprowadzających nas w niezwykły nastrój Bożego Narodzenia. 12 grudnia o godz. 17.00, serdecznie zapraszamy na Kolędę kulinarną czyli świąteczne spotkanie z książką, kuchnią i piosenką z udziałem Anny Jurksztowicz. Wieczór, nawiązujący do publikacji artystki pt. „IQuchnia, czyli jak inteligentnie jeść i pić”, poprowadzi Andrzej Ballo - poeta, prozaik, dramaturg, scenarzysta i autor tekstów piosenek.
Gotowanie, to temat mocno związany, zwłaszcza w naszej tradycji, z tzw. przedświąteczną gorączką i późniejszym, rodzinnym biesiadowaniem. Artystka, przygotowywanie posiłków traktuje jako doskonały sposób na odstresowanie oraz rodzaj sztuki, gdyż wymaga odwagi i kreatywnego podejścia. Jednak niezależnie od zainteresowań i pasji, nasz gość niezmiennie utożsamiany jest przede wszystkim z muzyką, w różnych jej odsłonach i ten rozdział działalności również zostanie podkreślony podczas wieczoru.
Anna Jurksztowicz jest piosenkarką i wokalistką jazzową, autorką oraz wydawcą i producentem muzycznym. Studiowała śpiew klasyczny, porzuciła jednak belcanto w wyniku fascynacji jazzem i muzyką pop. W wieku 16 lat występowała już na estradach zawodowo obok największych gwiazd polskiej sceny. W  1985 roku, na festiwalach w Opolu i w Sopocie, jako nastoletnia adeptka sztuki piosenkarskiej, wylansowała swoje największe przeboje takie jak: „Diamentowy Kolczyk”, „Hej Man”, „Stan Pogody”, „Zmysły precz”, „Zima lubi dzieci”. Utwory te napisali specjalnie dla niej Krzesimir Dębski i Jacek Cygan. Z towarzyszeniem najwybitniejszych polskich muzyków i zespołów, wielokrotnie koncertowała także poza Polską m.in.: w Niemczech, Francji, we Włoszech oraz w USA i Kanadzie. Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali TV m.in.: „Kingsajz”, „VIP”; „Czułość i kłamstwa”, „Matki, żony i kochanki”, „Na dobre i na złe”, „Więzy krwi”, „Ranczo”, a także polskich wersji filmów Walta Disneya, m.in. takich jak: „Puchatkowego Nowego Roku”, „Prosiaczek i Przyjaciele”, „Kubuś i Hefalumpy”. W swoim repertuarze ma również utwory nawiązujące do życia religijnego i duchowego, takie jak spirtuals & gospel, kantyczki karmelitańskie, hinduskie mantry i współczesne pieśni oparte na tekstach wybitnych poetów (Szymborska, Miłosz, Lorca, da Ponte).

/źródło: http://www.annajurksztowicz.pl/biografie/biografia-pelna/

Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach realizacji projektu pn. „Ars rozważania ciąg dalszy – arteterapia”, dofinansowanego ze środków Fundacji Energetyka na Rzecz Polski Południowej.

Wejściówki na spotkanie wydawane będą w Wypożyczalni dla Dorosłych /Biblioteka Główna/, za okazaniem Karty Czytelnika, od 5 grudnia,  od godz. 18.00.