Dwa światy Stanisława Nowakowskiego

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza, 3 maja br. o godz.11.00, na wernisaż wystawy prac malarskich Pana Stanisława Nowakowskiego – żołnierza AK i artysty, zatytułowanej „Dwa światy”. Dorobek plastyczny obejmuje kilkaset prac o zróżnicowanym formacie, wykonanych m.in. tuszem, pastelami, akwarelami. Wśród podejmowanych tematów znajdują się wątki religijne i pejzaże.

Stanisław Nowakowski od dzieciństwa przejawiał zdolności plastyczne. W wieku szkolnym rysował, ćwiczył kaligrafię, często wykonywał prace na rzecz szkoły: gazetki, zaproszenia, ogłoszenia, mapy poglądowe. Zachęcany przez nauczycieli rozwijał swoje umiejętności. Jego marzeniem było ukończenie Akademii Sztuk Pięknych, ale sytuacja finansowa rodziców nigdy na to nie pozwoliła. Naukę kontynuował w Szkole Zawodowo Dokształcającej i tam odkrył swe zdolności związane z rysunkiem technicznym. W ramach praktyki udało mu się znaleźć pracę w biurze konstrukcyjnym Chemicznej Fabryki „Azot”. Wybuch II wojny światowej zniweczył plany dalszej edukacji. Wstąpił w szeregi Organizacji Orła Białego działającej w Jaworznie, należącej do struktur Podziemnego Państwa Polskiego Armii Krajowej. Otrzymał pseudonim „Klon” i brał aktywny udział w akcjach sabotażowych. Po zakończeniu wojny czas dzielił na pracę, naukę i działalność w Górniczym Klubie Sportowym oraz Polskim Czerwonym Krzyżu. Od 1991 r. należał do koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, pełniąc przez wiele lat funkcję Prezesa.
Na emeryturze całkowicie poświęcił się swojej pasji – malarstwu.

Podczas trwania wystawy będzie prowadzona sprzedaż wybranych prac, z której dochód przeznaczony zostanie na rzecz Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta w Jaworznie.