Sukces jest kobietą. Wystawa malarstwa Natalii Jankowskiej-Urant

Wystawa malarstwa Natalii Jankowskiej-Urant - od 10 maja 2018Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do bibliotecznej Galerii ExLibris, w której od 10 do 31 maja br. prezentować będziemy wystawę Natalii Jankowskiej-Urant.
Artystka - jaworznianka od pokoleń, jest absolwentką Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, Architektury Wnętrz Centrum Nauki i Biznesu w Katowicach oraz Podstawowej Szkoły Muzycznej w Jaworznie. Z pasji i zamiłowania - malarka, która do tworzenia swoich prac, prócz tradycyjnych farb olejnych, używa różnych odcieni kawy, herbaty, kakao, czekolady, cynamonu - pomysł i technika własna. Obrazy olejne powstają przy użyciu szpachli i pędzla. Prace malowane kawą, balansują na pograniczu realizmu i abstrakcji. Ostatnie jej odkrycie to malarstwo ścienne kawą i herbatą (mural) oraz na materiale.

Od lat współpracuje z jaworznickim artystą malarzem Jackiem Gąsiorem, który jest jej nauczycielem, przewodnikiem i opiekunem w malarskim świecie. Zaczynała pod jego okiem w Stowarzyszeniu Twórców Kultury, potem w MCKiS, a obecnie maluje w pracowni znajdującej się w Teatrze Sztuk. W 2006 r. Natalia Urant-Jankowska wstąpiła do Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie, a w kwietniu 2014 r. została jego wiceprezesem. Z jej inicjatywy STK wyszło z propozycją zainaugurowania I-szej edycji konkursu ”Pokaż co potrafisz. Pędzlem i nitką malowane”, który przyniósł ciekawe plony. Twórczość i osiągnięcia jaworznickiej artystki przyczyniają się do promocji i rozsławiania naszego miasta.

Jej prace zostały dostrzeżone i nagrodzone. Jest laureatką trzech międzynarodowych konkursów plastycznych, dziewięciu ogólnopolskich oraz wyróżnień m.in. w tegorocznym derby artystycznym Śląsk – Małopolska, organizowanym przez Centrum Art. Plus w Krakowie. Jeden z obrazów znajduje się w Parlamencie Europejskim.
Artystka ma za sobą liczne wystawy, m.in. w Krakowie, Wodzisławiu Śląskim, Piekarach Śląskich, Będzinie, Koziegłowach, Wojkowicach, Warszawie, a także wywiady dla: TV Jaworzno, TVP Katowice, TVP Silesia, radia FEST, radia Kolor – Warszawa, radia AKTYWNE Warszawa, Teleexpressu oraz dla EksMagazynu. Artystka posiada własną galerię internetową: www.natalia-gallery.eu. Jej twórczość została objęta patronatem Fundacji na Rzecz Zbliżania Kultur OPEN ART Warszawa, telewizji Silesia, radia Fest, CTV Jaworzno.

Oprac. na podstawie tekstu: Wioletta Mikuła: Alfabet Natalii