Narodowe Czytanie 2018

Narodowe Czytanie 2018Już po raz siódmy Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie włącza się do zainicjowanej przez Prezydenta RP ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Wydarzenie odbędzie się w Bibliotece Głównej, 8 września 2018 r. o godz. 11.00.
Celem tego wyjątkowego projektu jest wywołanie kulturalnego, społecznego poruszenia, które za sprawą przypomnienia, ważnych dla naszej narodowej tożsamości utworów, na nowo upowszechni czytelnictwo. Istotnym elementem inicjatywy jest próba powrotu do tradycji gromadzenia się przy książce oraz przywrócenia literaturze należnej roli.
W tym roku zachęcać będziemy wszystkich do lektury „Przedwiośnia”, ostatniej powieści Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań. Dzieło dwukrotnie zekranizowano (1929, 2001).
W wystosowanym specjalnie na tę okazję liście, Prezydent RP Andrzej Duda napisał: „W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi.”
 W trakcie spotkania usłyszymy fragmenty powieści w autorskiej interpretacji Jakuba Przebindowskiego, aktora, reżysera, autora sztuk teatralnych i muzyki do spektakli, odtwórcy roli dowódcy Cezarego Baryki, w adaptacji filmowej dzieła, wyreżyserowanej przez Filipa Bajona. W klimat epoki, w której rozgrywa się opowiadana historia, wprowadzi nas muzyka, w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna Archetti.
Serdecznie zapraszamy!

Konwersatoria językowe

Konwersatoria z języków obcych - już od września w bibliotece!Serdecznie zapraszamy do udziału w konwersatoriach językowych, odbywających się od września w Bibliotece Głównej. Zajęcia z języka angielskiego Pani Mariola Kuryło prowadzić będzie w każdy poniedziałek, o godz.: 15.00, 16.00, 17.00 i 18.00. Na pierwsze, organizacyjne spotkanie zapraszamy 3 września. Konwersatoria z języków francuskiego, prowadzone przez Magdalenę Sznajdrowicz i niemieckiego, prowadzone przez Panią Agnieszkę Czopik, zainaugurowane zostaną 5 września.
Zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr tel. 505-328-670.

Ogłoszenie płatne

Pocztówki z podróży. Wystawa fotografii Huberta Korzeniowskiego

Wystawa fotografii Huberta Korzeniowskiego- od 1 sierpnia 2018 rokuMiejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do bibliotecznej Galerii ExLibris, w której od 1 do 31 sierpnia br. prezentować będziemy wystawy fotografii Ewy Sobczak pt. „Tajemnice ogrodu” i Huberta Korzeniowskiego pt. „Pocztówki z podróży”.
Hubert Korzeniowski jest studentem geografii, pochodzącym z Jaworzna. Wystawa przedstawia amatorskie zdjęcia z podróży odbytych przez autora w latach 2010-2018, wraz z krótkim opisem. Według twórcy prezentacji, fotografie pozwalają powrócić we wspomnieniach do zwiedzanych miejsc i przeżytych zdarzeń. Dają również okazję do rozmyślań, czy ponowna wizyta nie zostałaby przez nas zupełnie inaczej odebrana. Oglądając zdjęcia innych możemy poczuć namiastkę prawdziwej podróży, stojąc w tym samym miejscu, podziwiając ten sam widok co autor.

Tajemnice ogrodu. Wystawa fotografii Ewy Sobczak

Wystawa fotografii Ewy Sobczak - od 1 sierpnia 2018 rokuMiejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie serdecznie zaprasza do bibliotecznej Galerii ExLibris, w której od 1 do 31 sierpnia br. prezentować będziemy wystawy fotografii Ewy Sobczak pt. „Tajemnice ogrodu” i Huberta Korzeniowskiego pt. „Pocztówki z podróży”.
Ewa Sobczak jest studentką czwartego roku Geografii na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Fotografią interesuje się amatorsko, hobbystycznie. Od dziecka uczęszczała na zajęcia plastyczne z wielu dziedzin, rozwijając swój talent. W 2016 r. ukończyła ogólnouczelniany kurs pt. "Fotografia przyrodnicza". W 2018 r. odebrała nagrodę główną II edycji konkursu fotograficznego pt. "Czechy okiem studenta" organizowanego przez Instytut Geografii UP w Krakowie, we współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego - Czech Tourism. Wzięła również udział w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Studenckiej 2018 oraz Lens Culture - Street Photography Awards 2018.