Wieczór z komedią

Wieczór z Komedia11 maja o godzinie 19.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie już po raz trzeci zaprasza na maraton filmowy. Tym razem będzie to noc z najzabawniejszymi komediami ostatnich miesięcy! Pełen dobrego humoru wieczór spędzimy w towarzystwie gwiazd światowego kina. Przewidywane zakończenie spotkania nastąpi o godz. 3.00. Wydarzenie skierowane jest do osób pełnoletnich. Zapisy i informacje w Dziale Multimedialnym Biblioteki Głównej, tel. (32) 751 91 92 wew. 2 227. Liczba miejsc ograniczona!
Chętnych do udziału w maratonie prosimy o zapoznanie się z Regulaminem.

Obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Plan obchodów 3 majaZ okazji 227. rocznicy uchwalenia pierwszej, nowoczesnej polskiej ustawy zasadniczej, serdecznie zapraszamy jaworznian do udziału w miejskich obchodach, upamiętniających to historyczne wydarzenie. Szczegóły i plan uroczystości przedstawiamy na plakacie dołączonym do informacji.

Współczesne zagrożenia bezpieczeństwa w obszarze pomocy społecznej

Współczesne zagrożenia - 24 kwietnia 2018 godzina 9:30Z inicjatywy Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie, 24 kwietnia 2018 r. organizowana jest już po raz kolejny  konferencja. Tematem tegorocznego spotkania
są  „Współczesne zagrożenia bezpieczeństwa w obszarze  pomocy społecznej”. Współorganizatorem konferencji jest Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie oraz firma PaK-Team Practice and Knowledge Katowice. Patronat nad konferencją objęli: Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert, Poseł na Sejm RP Dariusz Starzycki, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego. Patronat medialny objęło Moje Jaworzno.
Celem  konferencji jest edukacja oraz promowanie bezpieczeństwa jednostek pomocy społecznej i innych podmiotów narażonych  na ataki agresji klientów
i ataki terrorystyczne. Ponadto  propagowanie bezpiecznych postaw i zachowań personelu w sytuacji kryzysowej, do której może dojść na terenie obiektu publicznego. Uczestnikom konferencji zaprezentowana i przekazana zostanie wiedza minimalizująca skutki wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa własnego.

Rozmowa z Nowojorską Biblioteką Publiczną

Pragniemy podzielić się z Państwem radosnym dla nas faktem nawiązania kontaktu z jedną z największych bibliotek publicznych na świecie - The New York Public Library. Nowojorska Biblioteka Publiczna należy do czołówki najważniejszych bibliotek naukowo-badawczych w Stanach Zjednoczonych. Składa się z: 4 bibliotek naukowo-badawczych,  4 głównych bibliotek wypożyczających, biblioteki dla osób niepełnosprawnych, i 77 mniejszych dzielnicowych oddziałów bibliotecznych. 12 kwietnia o godz. 15.30 czasu polskiego połączyliśmy się, za pośrednictwem Google Hangouts, z pracownikami amerykańskiej placówki. Naszymi rozmówcami byli: Johannes Neuer - Dyrektor ds. Obsługi Klienta, Zach Margolis - Kierownik ds. Edukacji Technologicznej Młodzieży, Stephanie Anderson - Zastępca Dyrektora Działu Gromadzenia i Opracowania, Susan Hansen - Kierownik Filii w South Beach, Sarah Ross - Kierownik Filii w Dongan Hills, Izabela Owusu-Ansah - bibliotekarka oddziału dla młodzieży w George Bruce Library, Margo Moore - bibliotekarka oddziału dla dzieci w George Bruce Library. Podczas spotkania online mogliśmy wymienić się doświadczeniami dotyczącymi m.in. wdrażania projektów wykorzystujących nowoczesne technologie, specyfiki pracy, misji czy przyświecających nam idei. Okazało się, że nasze cele i założenia są na wielu płaszczyznach zbieżne. Działalność obu instytucji jest podobna, zarówno w zakresie oferty dla najmłodszych – głośne czytanie, warsztaty edukacyjne i rozrywkowe, konkursy, jak i dla dorosłych czytelników – spotkania autorskie, koncerty, wernisaże, kursy komputerowe etc. Z całą pewnością różni nas skala, rozmach i zasięg, a także zakres możliwości, w ramach posiadanych środków, przekładających się np. na zaawansowanie technologiczne (np. drukarki 3D, zajęcia z Ardruino, zajęcia z robotyki), stosowane również w kontaktach z użytkownikami, którzy za oceanem mogą znacznie więcej operacji dokonywać online. Przedstawiciele nowojorskiej biblioteki podkreślali, że ze względu na fakt, iż w dużej mierze z ich usług korzystają ludzie młodzi, starają się, by proponowana oferta nie miała charakteru gotowych rozwiązań. Udostępniając narzędzia i ewentualną pomoc w wyborze drogi, pragną inspirować do własnych poszukiwań oraz prób realizacji. Ważnym motorem działań, owocujących wdrażaniem nowych pomysłów w obu instytucjach – amerykańskiej i naszej, są pasje, zainteresowania oraz talenty samych pracowników. Nasz entuzjazm i zapał jest silnym motywatorem dla czytelników - uczestników zajęć, warsztatów, spotkań. Nawiązany kontakt stanowił również doskonałą okazję do wzajemnych pytań o gromadzone zbiory, w tym te polskojęzyczne oraz preferencje czytelnicze. Wśród najpopularniejszych gatunków literackich czytanych przez Polonię, wymienione zostały: powieści sensacyjne, fantastyka, literatura faktu - wspomnienia i biografie. Bardzo miłym akcentem była możliwość rozmowy, w rodzimym języku, z dwiema, pochodzącymi z naszego kraju, bibliotekarkami z filii w Harlemie.
Propozycja internetowego spotkania padła ze strony nowojorskiej biblioteki, która pozytywnie odpowiedziała na wysłaną przez nas wiadomość elektroniczną z zaproszeniem do współpracy. Istnieje duża szansa, że wzajemne wsparcie zaowocuje nowymi inicjatywami i kolejnymi kontaktami w przyszłości. Pierwszym ze wspólnych przedsięwzięć prawdopodobnie będzie wspólny konkurs plastyczny.

Czytaj więcej...