Interaktywna Biblioteka jako trzecie miejsce

Plakat "Interaktywna Biblioteka jako trzecie miejsce"

Interaktywna Biblioteka jako trzecie miejsce
Projekt realizowany przy finansowym wsparciu
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Z ogromną radością informujemy naszych czytelników i sympatyków, że Biblioteka przystąpiła do realizacji projektu „Interaktywna Biblioteka – jako trzecie miejsce”, przy finansowym wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu: Rozwój infrastruktury kultury – Infrastruktura kultury, do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z całej Polski wpłynęło ok. 634 wniosków o dofinansowanie. Tylko 134 otrzymało dotację. Wśród szczęśliwców znalazła się nasza Biblioteka. Projekt został wysoko oceniony, otrzymaliśmy 86,40 pkt. co uplasowało nas na 12-stej pozycji.
Celem projektu jest uatrakcyjnienie repertuaru usług, w tym kulturalnych, informacyjnych, edukacyjnych. Pragniemy  promować naszą Bibliotekę, jako trzecie miejsce, czyli przyjazną przestrzeń pracy, kontaktu z dobrami kultury oraz spotkań i warsztatów, w których społeczność lokalna i regionalna może z powodzeniem realizować i rozwijać zainteresowania, w zakresie literatury, filmu, teatru, muzyki, robotyki, nauki. Obok bogatych zbiorów, zaoferujemy czytelnikom, niezależnie od wieku, nowoczesne rozwiązania technologiczne, które umożliwią im wszechstronny rozwój przez podnoszenie kompetencji i realizację zainteresowań.
W ramach projektu wyposażenie biblioteki wzbogaci się o nagłośnienie do celów koncertowych i prezentacyjnych, tablicę interaktywną, 30 tabletów do prowadzenia zajęć warsztatowych oraz kamerę na potrzeby uruchomienia TV–Biblio-Fakty, za pośrednictwem serwisu internetowego YouTube.
Ponadto, w ramach grantu, z myślą o osobach niepełnosprawnych, chorych i starszych, zakupimy 30 czytników e-booków, 15 czytaków z obsługa formatu DAISY, by uruchomić mobilną wypożyczalnię. Wynalazki te stwarzają możliwość rejestrowania w jednym urządzeniu większej ilości książek. Oprócz powiększenia tekstu dają szansę odsłuchu zapisanej literatury za pomocą syntezatora mowy. Dzięki tej inicjatywie, czytelnicy niepełnosprawni będą mogli zaspokajać swoje potrzeby literackie i na bieżąco uczestniczyć w życiu kulturalnym Biblioteki.
Mając na myśli młodzież i ich naturalną fascynację nowościami technologicznymi i komputerami, w ramach grantu zakupimy również LEGO MINDSTORMS EV3 wraz z komputerami i tabletami. Sprzęt ten pozwoli na uruchomienie warsztatów "Zostań programistą robotykiem w Bibliotece", których założeniem jest przekazanie młodzieży wiedzy na temat podstaw robotyki i programowania, efektywna promocja wiedzy i praktyki z zakresu budowy i programowania robotów.
Kwota dofinansowania: 60 000 zł

Logo ExLibris Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo miasta Jaworzno