Co ? Gdzie ? Kiedy ?

Kalendarz

Polecamy

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie 2019

Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe, czy jak kto woli Jarmark Bożonarodzeniowy, to powrót do handlowych tradycji Rynku Głównego.

Kiedy: 29.11-26.12.2019

Gdzie: Rynek Główny, Kraków

Targi, zwane dawniej jarmarkami, odbywały się na Rynku od stuleci. Rozpoczynają się zwykle pod koniec listopada i trwają do drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Targi Bożonarodzeniowe te na stałe wpisały się w kalendarz imprez krakowskiego Rynku, to tradycja, która w dużej mierze ma wpływ na rozwój kulturalny i gospodarczy Krakowa.

Ich nastrój wprowadza nas w klimat świąt i czyni płytę Rynku Głównego bardziej niż zwykle kolorową i gwarną.

Kupcy oferują szeroką gamę świątecznych produktów takich jak bańki ręcznie malowane, ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuteria, pamiątki, pocztówki, kalendarze. Można skosztować wyśmienitych potraw z grilla, tradycyjnego oscypka prażonego na grillu z żurawiną oraz napić się grzańca galicyjskiego. Na miłośników małego co nieco czekać będą też prażone orzechy, pieczone kasztany oraz świąteczne ciasteczka i pierniki. Nie braknie też wyrobów w czekoladzie i marcepanie.

Targom Bożonarodzeniowym towarzyszą liczne imprezy: Korowód Kolędniczy, Obrzęd Dziadów Polskich, prezentacje Gmin Małopolski, spotkania opłatkowe z dostojnikami miasta itp.

W ramach targów przy pomniku Adama Mickiewicza spotkają się twórcy szopek. Najbarwniejszym elementem będzie korowód kolędników. Zaplanowano również pokaz "Dziadów polskich" inspirowanych dramatem Mickiewicza. Na cokole pomnika wieszcza pojawią się dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, śpiewające ballady.

Program Targów Bożonarodzeniowych 2019 w Krakowie:

30.11.2019 - wspólne uroczyste włączenie iluminacji na bożonarodzeniowej choince na Rynku Głównym

  • godz. 16:30 - występ Magdy Steczkowskiej z Chórem Rodzinnym im. Jana Pawła II - Duża Scena
  • godz. 16:30 - zabawy i animacje dla dzieci - Mała Scena
  • godz. 17:15 - uroczyste włączenie iluminacji drzewka świątecznego, Rynek Główny, obok Bazyliki Mariackiej

5.12.2019

  • godz. 10:00 - 77. Konkurs Szopek Krakowskich przy pomniku A. Mickiewicza
  • godz. 12:00 - prezentacja szopek na estradzie Targów

Źródło: pik.krakow.pl