Czytelnia Naukowa i Czasopism

Księgozbiór Czytelni Naukowej liczy ponad 15 000 woluminów. Interesującą częścią zbiorów jest tzw. Dział Książki Dawnej, w którym znajdują się egzemplarze pochodzące z XIX i z początku XX wieku. Uzupełnieniem księgozbioru jest tzw. kartoteka zagadnieniowa, czyli wykaz najważniejszych artykułów z czasopism. Wybrane materiały skoncentrowane są wokół najistotniejszych tematów społecznych, historycznych, naukowych czy literackich. Obejmują ponadto biografie najwybitniejszych postaci naszych czasów.

W Czytelni Naukowej znajduje się 16 stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu. Umożliwiamy także korzystanie z Academiki - cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych oraz Systemu Informacji Prawnej Legalis. Prowadzimy lekcje biblioteczne, spotkania literackie, edukacyjne i artystyczne. Bibliotekarze przygotowują zestawienia bibliograficzne według zapotrzebowań czytelników.

Integralną częścią Czytelni Naukowej jest Czytelnia Czasopism, udostępniająca ponad 100 tytułów prasowych różnego typu. W stałej prenumeracie posiadamy dzienniki, tygodniki, miesięczniki oraz kwartalniki – regionalne i ogólnopolskie. Bibliotekarze oferują także możliwość wypożyczenia wybranych gazet do domu. W okresie od maja do września funkcjonuje Letnia Czytelnia, która znajduje się w dwóch przestrzeniach - w pobliżu wejścia do Biblioteki, tuż przy Rynku oraz na tarasie wyposażonym w stoliki ogrodowe i parasole, znajdującym się na I p. Biblioteki Głównej.