Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Oddział dla Dzieci i Młodzieży oferuje wolny dostęp do księgozbioru, liczącego 30 tysięcy woluminów. Z myślą o najmłodszych czytelnikach, poszczególne działy oznaczone zostały kolorowymi przegródkami, w układzie alfabetycznym, co pozwala na łatwe odnalezienie poszukiwanej książki. Wśród proponowanych wydawnictw, zróżnicowanych pod względem formy, znajdziemy: książki w twardych okładkach, głośnomówiące, grające i śpiewające, tak zwane książeczki – zabawki. Przedszkolaki i dzieci starsze zachęcamy do czytania łatwych opowiadań, literatury obyczajowej, przygodowej oraz cieszącej się wielkim zainteresowaniem, fantastyki. Oddział dla Dzieci i Młodzieży jest dobrze zaopatrzony w lektury szkolne, zgromadzone na specjalnie wydzielonych regałach.
Miejscem cieszącym się szczególnym zainteresowaniem wśród najmłodszych czytelników jest Biblioteka Malucha czyli kolorowa przestrzeń, wyposażona w domek i samochodzik sensoryczny, pełna wielobarwnych siedzisk, puf oraz kreatywnych zabawek. Integralną częścią Biblioteki Malucha jest Strefa Rodzica, której nadrzędnym celem jest wspomaganie rodziców w procesie wychowania oraz opieki zdrowotnej dzieci i młodzieży, poprzez promowanie literatury popularno-naukowej.
W oddziałowej salce odbywają się lekcje biblioteczne, spotkania edukacyjne, warsztaty urodzinowe, zajęcia z XBoxem i klockami Lego. W ofercie Oddziału dla Dzieci i Młodzieży znajduje się również Magiczny Dywan - interaktywne urządzenie projekcyjne, które stanowi doskonałą pomoc dydaktyczną, wykorzystywaną do ćwiczeń, gier i zabaw podczas pracy z dziećmi, osobami niepełnosprawnymi oraz dorosłymi.